نوامبر 7, 2017

انواع لنز های مورد استفاده در دوربین مدار بسته

انواع لنز های مورد استفاده در دوربین مدار بسته

انواع لنز های مورد استفاده در دوربین مدار بسته : چشم یک عضو بسیار شگفت انگیز در انسان است. چشم قادر است در حین خیره بودن به منظره ای در یک لحظه تمرکز نگاه خود را از انجا تغییر دهد. بازه دید چشم بسیار گسترده است. امکان تطبیق با نور محیط برای چشم به آسانی وجود دارد. چشم با برقراری ارتباط با مغز به انتخاب مناسب ترین تصویر از بین تصاویر مختلف برای تمرکز روی آن می پردازد.
اگر بخواهیم لنزهای مورد استفاده در دوربین مدار بسته را با چشم انسان مقایسه کنیم ضعف های بسیار زیادی را مشاهده خواهیم کرد. امکان تمرکز روی یک تصویر، زاویه دید محدود، ثبات میزان باز شدن آیریس و … مواردی از ضعف های لنز دوربین دوربین مدار بسته هستند.
انتخاب لنز مناسب برای یک دوربین مداربسته از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب افراد بر این عقیده اند که لنز دوربین مدار بسته را می توان با چشم انسان مقایسه کرد و معمولاً توقع قابلیت های یک چشم را از لنز دوربین مدار بسته دارند.

لنز دوربین مدار بسته

قالبیت های لنز های دوربین مدار بسته

با اینحال در ادامه به ذکر برخی از توانایی های انواع لنزهای دوربین های مداربسته می پردازیم:

1.    لنز با فاصله کانونی ثابت در دوربین مداربسته :

زمانیکه نیازی به تغییر فاصله دوربین مداربسته با جسم مورد نظر در حین کار وجود نداشته باشد، استفاده از این لنزها رایج است. فاصله کانونی این لنزها معمولاً چیزی بین 3.7 میلی متر تا 75 میلی متر است.

2.    لنز زوم دستی در دوربین مدار بسته :

در اینگونه لنزها امکان بزرگنمایی تصاویر وجود دارد. بنابراین فاصله کانونی این لنزها، از لنزهای عادی بیشتر است. فاصله کانونی 6:1 در این لنزها به معنی این است که حداکثر فاصله کانونی لنز 6 برابر بیشتر از حداقل آن است.

3.    لنز زوم اتوماتیک در دوربین مدار بسته :

از آنجایی که تغییر زاویه دید لنز در دوربین های مداربسته بسیار ضروری است، بیشتر از اینگونه لنزها در دوربین مداربسته استفاده می شود. وجود یک موتور DC در این نوع لنز، امکان تنظیم زوم دوربین مدار بسته را از راه دور میسر می کند. فاصله کانونی این لنزها متغیر و قابل تنظیم است. فوکوس اتوماتیک این لنزها، یک عیب مهم آن ها می باشد؛ چراکه ممکن است بر روی تصویری زوم شود که برای شما چندان اهمیت نداشته باشد.

برای مشاهده لیست لنز های موجود در فروشگاه داده پردازان پارسوا به قسمت لنز دوربین مدار بسته مراجعه کنید.

شرکت داده پردازان پارسوا