نوامبر 1, 2017

برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته : یکی از کاربردهای که دوربین های مدار بسته دارند برای تشخیص چهره ها استفاده می شوند ، تشخیص چهره توسط دوربین می تواند در بسیاری از مکان ها با اهمیت باشد و بسیار در مسائل حفاظتی و امنیتی مورد استفاده قرار بگیرد. 

در صورتی که در مورد برد تشخیص چهره اطلاعاتی کسب کنید می تواند دوربینی بخرید که در نهایت یک انتخاب ایده آل برای شما باشد اما باید دقت کنید که برد تشخیص چهره به راحتی در دوربین ها قابل تشخیص نمی باشد و برای محاسبه آن از روش های که به نسبت پیچیده هستند استفاده می شود در ادامه شما را با این روش ها آشنا خواهیم کرد .برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

همه چیز در مورد PPF

عبارت PPF از واژه  Pixel Per Foot گرفته شده است  که به معنی تعداد پیکسل در هر فوت عرض می باشد . در تشخیص میزان جزئیات تصویر از این واحد کاربردی بسیار استفاده می شود .

اگر به یک تصویر دقت کنید ممکن است در آن اجسام زیادی را ببنید که هر کدام اندازه خاصی دارد و در فاصله متفاوت با دوربین قرار گرفته اند . از آن جایی که نوع لنز دوربین این توانایی را دارد که در تصویر میزان اندازه اجسام و زاویه دید دوربین را تغییر دهد ما نمی توانیم از فرمولی استفاده کنیم که با توجه به فاصله برای تشخیص صورت است پس در اینجا باید از PPF استفاده نماییم .

میزان تراکم پیکسلی با PPF نشان داده می شود . مثلا اگر دوربینی داشته باشیم که وضوح ثابتی دارد هرچقدر که افراد به دوربین نزدیک تر باشد میزان PPf صورت نیز بالاتر خواهد رفت به همین جهت به میزانی که زاویه دید دوربین کمتر باشد PPF بیشتر می شود . ( در این جا منظور لنز زوم می گردد ) .

برای اینکه صورتی دیده شود چند PPF  لازم است؟

در این قسمت لازم است بدایند برای اینکه صورتی را بتوانید ببنید  ، به  40PPF نیاز داشته اید  . دقت داشته باشید که اگر عرض صورت یک شخص 30سانتی باشد ( یک فوت باشد )  باید عرض تصویر نیز 40 پیکسل باشد  . البته این امکان نیز وجود دارد که صورت فردی با 30 PPF هم تشخیص داده شود اما اگر صورتی کمتر از این مقدار باشد تشخیص دادن آن دشوار خواهد بود .

برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

چطور از این فرمول برای به دست آوردن برد تشخیص چهره دوربین استفاده کنم؟

اگر یک دوربین داشته باشیم که وضوح آن HD 1080p است می تواند تصویری بسازد که اندازه آن 1920*1080 است . این تصویر عرضی معادل 1920 پیکسل داشته است . اگر شما فرض کنید که دوربینی دارید که 90 درجه زاویه دید داشته است پس تصویر عرضی در فاصله 3 متری با 4.2 برابر خواهد بود پس اگر فردی در این فاصله باشد صورت او با 140PPF می تواند تشخیص داده شود که در نهایت کیفیت عالی محسوب می شود . خب حالا اگر 5 متر به فاصله افزوده کنیم تصویری با عرض حدود 5 متری خواهیم داشت اگر در این فاصله فردی قرار بگیرید صورت او با83 PPF قابل تشخیص خواهد بود . اگر 9 متر به این فاصله اضافه کنیم عرض تصویر 14 متر بالاتر می رود  و اگر فردی در این فاصله قرار بگیرد صورت فرد با وضوح 41 PPF تشخیص داده می شود . می توانیم تصویری مناسب از صورت یک فرد را با یک دوربین 2 مگاپیکسلی با زاویه دید 90 درجه تا فاصله 10 متری داشته باشیم .

البته فراموش نکنید که این امکان وجود دارد که تصویر تا 30 PPF هم قابل تشخیص باشد .

در ادامه ما برای اینکه کار را برای شما راحت تر کرده باشیم جدولی آماده کردیم که در آن برخی رزولوشن ها با برد تشخیص چهره و لنزهای متفاوت بیان شده باشد . محاسبه PPF شاید برای شما عزیزان دشوار باشد پس می توانید از جدول زیر استفاده نمایید . ( در این جدول برد تشخیص چهره با 40PPF در نظر گرفته شده است که به عنوان وضعیت مناسب است  ) .

برد تشخیص صورت با زاویه دید 30درجه

برد تشخیص صورت با زاویه دید 60درجه

برد تشخیص صورت با زاویه دید 90درجه

PPF لازم برای تشخیص صورت

عرض تصویر به پیکسل

رزولوشن دوربین

14 متر

متر

4.5 متر

40PPF

960Pixel

720TVL

20 متر

10 متر

متر

40PPF

1280Pixel

HD 720p

20 متر

10 متر

متر

40PPF

1280Pixel

1.3MP

30 متر

15 متر

8.8 متر

40PPF

1960Pixel

HD 1080p

25 متر

12.5 متر

7.35 متر

40PPF

1600Pixel

2MP

32 متر

16 متر

7.4 متر

40PPF

2048Pixel

3MP

40 متر

20 متر

11.7 متر

40PPF

2560Pixel

5MP

 برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته

چه عوامل دیگری در برد تشخیص چهره دخیل است؟

  • زاویه دید: در جدول زمانی این برند دید قابل قبول است که دوربین مداربسته در ارتفاع صورت واقع شده باشد به شکل مستقیم در تصویر دیده شود . اگر بصورت زاویه ی صورت در تصویر قرار بگیرد درصد تشخیص صورت در این وضعیت کم خواهد شد .اگر که صورت با زاویه بیش از 45 درجه در برابر زاویه دید دوربین قرار بگیرد امکان تشخیص صورت نیز به شدت کاهش می یابد .
  • نور:  نور هم به عنوان یکی از عوامل مهم در دوربین های مداربسته مطرح است . دارا بودن نور مناسب و همچنین داشتن تصویری ضد نور در گرفتن یک تصویر مناسب بسیار حائز اهمیت است . یک وضعیت نرمال از نور ، داشتن نور مرئی به جای نور مادون قرمز ، منبع پشت دوربین است  .
  • پوشش صورت:  اگر که صورت یک فرد پوشیده باشد و از ماسک یا عینک دودی و … استفاده کرده باشد در این صورت سخت تر می توان صورت شخص را شناسایی کرد .

در تشخیص دادن یک فرد  جز صورت چه چیزی می تواند به ما کمک کند ؟

در تصویرهای که از فرد در دوربین مدار بسته گرفته می شود اطلاعات دیگری مثل رنگ لباس ، نوع پوشش ، سن و وزن ، قد و …. می تواند در شناسایی نمودن یک شخص برای ما مفید باشند . گاهی بدست آوردن این اطلاعات حتی بیشتر از صورت شخص می تواند برای تشخیص آن فرد ، کار آمد تر باشد . برد تشخیص چهره در دوربین مدار بسته