نوامبر 1, 2017

برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته

برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته

برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته : یکی از کاربردهای که دوربین های مدار بسته دارند برای خواندن پلاک خودروها هستند . در صورتی که در مورد برد پلاک خودرو اطلاعاتی کسب کنید می تواند دوربینی بخرید که در نهایت یک انتخاب ایده آل برای شما باشد اما باید دقت کنید که برد پلاک خوانی به راحتی در دوربین ها قابل تشخیص نمی باشد و برای محاسبه آن از روش های که به نسبت پیچیده هستند استفاده می شود در ادامه شما را با این روش ها آشنا خواهیم کرد .

PPF و آغاز فصلی جدید :

عبارت PPF از واژه  Pixel Per Foot گرفته شده است  که به معنی تعداد پیکسل در هر فوت عرض می باشد . در تشخیص میزان جزئیات تصویر از این واحد کاربردی بسیار استفاده می شود .

اگر به یک تصویر دقت کنید ممکن است در آن اجسام زیادی را ببنید که هر کدام اندازه خاصی دارد و در فاصله متفاوت با دوربین قرار گرفته اند . از آن جایی که نوع لنز دوربین این توانایی را دارد که در تصویر میزان اندازه اجسام و زاویه دید دوربین را تغییر دهد ما نمی توانیم از فرمولی استفاده کنیم که با توجه به فاصله برای تشخیص صورت است پس در اینجا باید از PPF استفاده نماییم .

میزان تراکم پیکسلی در پلاک خودرو با PPF نشان داده می شود . مثلا اگر دوربینی داشته باشیم که وضوح ثابتی دارد هرچقدر که پلاک به دوربین نزدیک تر باشد میزان PPf نیز بالاتر خواهد رفت به همین جهت به میزانی که زاویه دید دوربین کمتر باشد PPF بیشتر می شود . ( در این جا منظور لنز زوم می گردد ) .

برای اینکه پلاکی خوانده شود چند PPF  لازم  است؟

برای تشخیص دادن پلاک خودرو به شکل استاندارد ، ما به تصویری نیاز داریم که 40PPF داشته باشد . دقت داشته باشید که عرض پلاک خودرو باید حداقل 68 پیکسل باشد یعنی به بیانی دیگر اندازه پلاک استاندارد خودرو 1.7 فوت می باشد . این امکان نیز فراهم است که خودروی با 30PPF هم قابل تشخیص باشد در صورتی که برای تشخیص صورت با این میزان بسیار مشکل خواهد بود .

برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته

چگونه می توانیم برد تشخیص چهره دوربین را با توجه به این فرمول بدست بیاوریم ؟

 در ادامه ما برای اینکه کار را برای شما راحت تر کرده باشیم جدولی آماده کردیم که در آن برخی رزولوشن ها با برد تشخیص چهره و لنزهای متفاوت بیان شده باشد . محاسبه PPF شاید برای شما عزیزان دشوار باشد پس می توانید از جدول زیر استفاده نمایید . ( در این جدول برد تشخیص چهره با 40PPF در نظر گرفته شده است که به عنوان وضعیت مناسب است  ) .برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته

برد تشخیص صورت با زاویه دید 30درجه

برد تشخیص صورت با زاویه دید 60درجه

برد تشخیص صورت با زاویه دید 90درجه

PPF لازم برای تشخیص صورت

عرض تصویر به پیکسل

رزولوشن دوربین

14 متر

متر

4.5 متر

40PPF

960Pixel

720TVL

20 متر

10 متر

متر

40PPF

1280Pixel

HD 720p

20 متر

10 متر

متر

40PPF

1280Pixel

1.3MP

30 متر

15 متر

8.8 متر

40PPF

1960Pixel

HD 1080p

25 متر

12.5 متر

7.35 متر

40PPF

1600Pixel

2MP

32 متر

16 متر

7.4 متر

40PPF

2048Pixel

3MP

40 متر

20 متر

11.7 متر

40PPF

2560Pixel

5MP

در تشخیص چهره چه عوامل دیگری نقش داشته اند ؟

·         زاویه دید  : در جدول زمانی این برند دید قابل قبول است که دوربین مدار بسته در ارتفاع پلاک خودرو واقع شده باشد به شکل مستقیم در تصویر دیده شود . اگر بصورت زاویه ی صورت در تصویر قرار بگیرد درصد تشخیص صورت در این وضعیت کم خواهد شد .اگر که صورت با زاویه بیش از 45 درجه در برابر زاویه دید دوربین قرار بگیرد امکان تشخیص پلاک نیز به شدت کاهش می یابد .

·         نور : نور هم به عنوان یکی از عوامل مهم در دوربین های مداربسته مطرح است . دارا بودن نور مناسب و همچنین داشتن تصویری ضد نور در گرفتن یک تصویر مناسب از پلاک بسیار حائز اهمیت است . یک وضعیت نرمال از نور ، داشتن نور مرئی به جای نور مادون قرمز ، منبع پشت دوربین و همچنین دو به پلاک است

بجز پلاک چه چیزی می تواند در شناسایی خودرو توسط  تصویر دوربین مدار بسته به ما کمک کند ؟

یک تصویر علاوه بر اینکه می تواند پلاک خودرو را به ما نشان دهد ، می تواند در آثار تصادف روی ماشین ، رنگ ، مدل ، خراش روی بدنه ، بار داخل ماشین و …. به ما کمک کند . برد پلاک خوانی در دوربین مدار بسته