ژوئن 19, 2018

بررسی قابلیت پردازش تصویر VCA

بررسی قابلیت پردازش تصویر VCA

قابلیت پردازش تصویر VCA : امروزه استفاده از دوربین های مداربسته به حدی گسترش داشته است که ضرورت استفاده از آن به یک مکان خاص یا محیط مرتبط نمی شود.

دوربین های مداربسته به نسبت گذشته ، تغییرات زیادی را داشته اند و تکنولوژی های جدیدی به آن ها اضافه شده تا بتوانند به تمامی نیازهای کاربران پاسخ بدهند.

یکی از جدیدترین قابلیت ها و البته پرکاربردترین ها می توانیم به قابلیت پردازش تصویر یا VCA اشاره نماییم. این قابلیت که Video Content Analysis شناخته می شود.

قابلیت VCA می تواند به صورت خودکار برای تشخیص و تعیین زمان و فضا ، تصاویر ویدئویی را تجزیه و تحلیل نماید.

قابلیت پردازش تصویر را می توانیم جز جدیدترین ها بدانیم و به صورت مداوم زیرمجموعه های آن نیز ابداع می گردد با این وجود هر کدام از این قابلیت ها با یکدیگر تفاوت های زیادی داشته است.

تولیدکنندگان نیز به صورت مداوم این قابلیت ها را گسترش میدهند. همچنین به دوربین های که دارای قابلیت VCA هستند ، اسمارت گفته می شود.

اگر ما یک سیستم نظارتی خاص را داشته باشیم، دوربین مداربسته با استفاده از فناوری پردازش تصویر می تواند سوژه ها یا افرادی که خصوصیت های مشابه داشته را در یک دوره زمانی ویژه تشخیص دهد.

اپراتورها می توانند با این قابلیت ،خیلی راحت تر کار کنند و اصلا نیازی نداریم که مدت زیادی را در پای سیستم ها منتظر سوژه های خاص باشیم چون این دوربین ها می توانند کارمان را ساده تر کنند.

آن ها می توانند به وسیله یک کلیک به ردیابی موضوعات و تصاویر بپردازند.

قابلیت پردازش تصویر VCA چه کاربردهای خواهد داشت؟

در تکنولوژی پردازش تصویر می توانیم از قابلیت های زیادی از تجزیه و تحلیل استفاده کنیم که در اکثر کسب و کارها متفاوت ، کاربرد داشته اند.

 

قابلیت پردازش تصویر VCA

 

در ادامه این پست به برخی از آن ها اشاره شده است که می توانید به مطالعه آن ها بپردازید.

قابلیت تشخیص حرکت : این قابلیت که با نام Motion Detection نیز شناخته می شود در بسیاری از دوربین های تحت شبکه و آنالوگ نیز وجود داشته است و می تواند حرکت سوژه های متفاوت را در تصویر تشخیص بدهد.

اگر فرد یا افراد غیرمجازی بخواهند به محل زندگیتان یا محیط کاریتان وارد شوند این سیستم می تواند هشدارهای لازم را به شما بدهد.

قابلیت شمارش افراد : قابلیت شمارش افراد نیز یکی از پرکاربردترین قابلیتهای می باشد که می تواند مزیت های زیادی را برای ما به همراه داشته باشد.

این قابلیت همانطور که از نام آن پیداست ، قادر است اطلاعاتی را در مورد تعداد افرادی به ما بدهد که به یک محیط وارد یا خارج می شوند.

مثلا زمانی که ما از یک محیط تجاری از دوربین دارای این قابلیت استفاده می نماییم ، می توان تعداد مشتریان یا بازدیدکنندگانی را که در یک مرکز تجاری وجود دارد را مشخص نماید و برنامه های را که به مدیریت فعالیت کارکنان و فرآیندهای روزانه مرتبط می شود را بهینه سازی کرد همچنین سبب بهبود و ارزیابی فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی می شود.

فراموش نکنید که علاوه بر آنچه که ذکر کرده ایم قادرید آمارهای مربوط به تجزیه و تحلیل را به اشتراک بگذارید.

تشخیص نفوذ : یکی از اصلی ترین دغدغه های که مجموعه های بزرگ یا مالکان کسب و کارها دارند، سرقت اموالشان توسط سارقین می باشد و می خواهند در هر شرایطی از آن حفاظت نمایند.

شما می توانید از تشخیص نفوذ یا Intrusion Detection استفاده نمایید و از هر نوع ورود و خروج را به دارایی های شما مرتبط است ، مطلع شوید.

نقشه گرمایی : این قابلیت را با نام Heat Map نیز شناخته می شود.در مرکزهای تجاری یا فروشگاه ها این قابلیت بسیار کاربرد داشته است.

با استفاده از نقشه گرمایی شما میزان تراکم جمعیت را در کل محدوده مورد نظر می توانید تشخیص دهید.

زمانی که مدیریت مجموعه از این قابلیت استفاده کنند اطلاعات مفیدی را در مورد چگونگی پراکندگی و توزیع مشتریان در نقاط مختلف فروشگاه بدست خواهند آورد.

تشخیص پلاک خودرو : دوربین های که قابلیت پلاک خوانی (قابلیت پردازش تصویر VCA) را داشته اند می توانند در زمان حرکت خودرو ،پلاک را شناسایی و ضبط نمایند.

چون این دوربین ها بسیار حرفه ی هستند و دارای چنین قابلیتی می باشند می توانند تصاویری را در اختیار کاربران قرار بدهند که جزئیات زیادی را داشته است.

متاسفانه در بسیاری از موارد دیده شده که در برخی از محیط ها از دوربین های استفاده می شود که این قابلیت را نداشته اند و در زمان سرقت نمی توانند چندان کمکی به مالک داشته باشند چون پلاک خودروی که در تصاویر دوربین ها وجود دارد به علت پایین بودن کیفیت ، اصلا قابل روئت نیست.