ژوئن 25, 2018

تاثیر قابلیت EIS در دوربین های مداربسته هایک ویژن

قابلیت EIS دوربین مدار بسته هایک ویژن

قابلیت EIS دوربین مدار بسته هایک ویژن : هنگامی که یک دوربین را در محیط های مثل ساختمان های پر رفت و آمد یا خیابان های پرتردد ، نصب می نمایند ممکن است این دوربین ها به وسیله افراد جابه جا شوند و تکان بخورند.

البته علاوه بر اینکه این احتمالات وجود دارد ممکن است عوامل طبیعی مثل باد ، باران و …. هم سبب تکان خوردن دوربین گردد که این جابه جایی ها و لغزش ها می تواند بر روی کیفیت تصویر دوربین ها تاثیر گذار باشد و حتی گاهی تصویرهای تاری را به ما تحویل بدهد.

افزون بر این هر چقدر که کیفیت تصویر بالاتر باشد و زوم زیادتری داشته باشد ، سبب می شود که نویز و تاری هم زیادتر نمایان شود و البته وقتی دوربین تکان بخورد یا لغزش داشته باشد ، با توجه به میزان زوم هم این تکان و لغزش بیشتر می شود.

شرکت های که دوربین های مداربسته را تولید می کنند سعی کرده اند تا بتوانند تا استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری ، میزان کیفیت تصویر را در موارد ذکر شده در پاراگراف فوق ، حفظ نمایند. یکی از مواردی که می تواند در زمان لرزش و ارتعاش کیفیت تصویر را محفوظ نگه دارد ، استفاده نمودن از چیپ تثبیت کننده الکترونیکی می باشد که با نام تکنولوژی EIS شناخته می شود.

 

EIS چیست؟

EIS که به معنی تثبیت کننده تصویر الکترونیکی است به عنوان یک روش می باشد که می تواند با استفاده از پردازشگر الکترونیکی سبب بهبود کیفیت تصویر گردد. این تکنولوژی زمانی که دوربین دچار لرزش می شود ، منجر به کم شدن میزان تاری تصویر می شود.

دوربین می تواند به واسطه الگوریتم های متفاوت ،پیسکل های تصویر را که خارج از محدوده استاندارد هستند ، تشخیص بدهد (که این تصویرها به دلیل حرکت تصویر گرفته شده اند) و تصویر الکترونیکی با استفاده از داده های که در پیکسل ها وجود داشته است از یک فریم به یک فریم دیگر تعویض شوند تا بتوانند تصاویر دوربین تعادل حرکتی را به وجود بیاورند.

با استفاده کردن از این روش ، این تضمین وجود دارد که تصویرهای که گرفته می شوند بدون هیچ گونه نویز یا تاری باشند.

در نهایت تصویر نهایی با وجود این فرآیند به میزان خیلی کمی کوچکتر می شود چون در تصویر برخی از نقاط مرزی حذف می گردد و البته می تواند کیفیت تصویر را کم کند که زیاد قابل ملاحظه نخواهد بود.

EIS را می توانیم یک قطعه سخت افزاری بدانیم که تکنولوژی DIS معادل نرم افزاری آن می باشد و معنی تثبیت کننده دیجیتالی تصویر را میدهد. تکنولوژی DIS مخفف عبارت Digital Image Stabilization می باشد ولی کارکرد تکنولوژی EIS به نسبت DIS بیشتر و بهتر می باشد.

 

قابلیت EIS دوربین مدار بسته هایک ویژن

 

بین تکنولوژی EIS و OIS چه تفاوت های وجود دارد ؟

OIS (تثبیت کننده تصویر نوری) به گونه ی عمل می کند که فعالیت اجزای سازنده درونی دوربین را به کار می گیرد و به این صورت می تواند با لرزش و حرکت های که به بدنه دوربین وارد می شود ، مقابله نماید.

به واسطه سنسورهای حرکتی دوربین می تواند لرزش ها را تشخیص بدهد و بعد از آن به صورت اتوماتیک سبب تغییر موقعیت لنز یا گاهی حسگر نور شود و در نهایت این ضمانت را میدهد که همواره نور به سنسور برخورد داشته باشد.

ولی در مقابل ، EIS ( تثبیت کننده تصویر دیجیتالی یا الکترونیکی)  می تواند به عنوان یک راه حل باشد تا با توجه به تجزیه و تحلیل تصویر در زمان لرزش عملکرد خوبی داشته باشد. به همین دلیل می تواند به عنوان یک راه حل واکنش پذیر باشد نه اینکه آن را به عنوان یک پیشگیرانه در نظر داشته باشیم.

 

نتیجه گیری

می توانیم بگوییم که قابلیت EIS ( قابلیت EIS دوربین مدار بسته هایک ویژن)در زمان لرزش تصویر به دوربین های مداربسته کمک می کند و اگر دوربین در مکانی باشد که دچار وزش باد یا بر روی ارتفاع دکل باشد ، این قابلیت بسیار تاثیر گذار می باشد و موجب می شود که در تصویر لرزش های جزئی از بین برود.

همچنین وجود این قابلیت در دوربین های مداربسته می تواند سبب شود که کیفیت تصویر دچار اختلالی نشود یا تصحیح تصویر را به همراه داشته باشد.

امروزه به دلیل اینکه دوربین مدار بسته در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند نیاز است که از قابلیت های مختلف و تکنولوژی های روز در آنها استفاده شود تا زمان استفاده از دوربین ها ، تصویرهای که بدست می آید با کیفیت قابل قبولی ارائه گردند. معمولا تکنولوژی EIS در دوربین های مداربسته اسپیددام که در ارتفاع و بر روی دکل هستند ، وجود داشته است.