نوامبر 7, 2017

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آنالوگ

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آنالوگ

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آنالوگ

مهمترین عامل مورد توجه در کسب و کار امروز، مسئله امنیت و به طور ویژه امنیت فیزیکی است. دوربین مداربسته، ابزاری برای تأمین امنیت فیزیکی است. انواع مختلفی از دوربین های مداربسته در بازار موجود است. از میان تنوع کالایی موجود در بازار، دوربین های آنالوگ یا  Analog CCTV ها و دوربین های تحت شبکه IP یا IP CCTV ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.
بی شک برای اینکه بتوان سازگارترین نوع دوربین مداربسته را برای کسب و کار مشخصی، انتخاب کرد در ابتدا باید تفاوت های موجود بین انواع دوربین ها را به خوبی درک کرد.
در ادامه به بیان نکاتی در خصوص تفاوت های دوربین مداربسته دیجیتال و آنالوگ می پردازیم:
در دوربین های آنالوگ، تصاویر به شیوه سنتی ضبط می شوند و با استفاده از تکنولوژی های قدیمی دخیره می گردند. پس از ضبط تصاویر توسط این دوربینها، آنها از طریق کابل های کواکسیال به یک دستگاه نوار در قالب VHS منتقل و ذخیره می شوند. در بعضی موارد نیز تصاویر ضبط شده در زمان ذخیره شدن به تصاویر دیجیتال تبدیل می شودند که در این صورت ذخیره سازی آنها بر روی هارد دیسک یا DVD امکان پذیر است.

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مدار بسته دیجیتال ( تحت شبکه)

در دوربین های  مدار بسته تحت شبکه IP تصاویر دریافت شده با بهره گیری از دوربین های مدار بسته دیجیتال تهیه و ضبط می شوند. تصاویر دریافتی این دوربین مدار بسته ها بلافاصله Encode شده و سپس با استفاده از  Internet Protocol به شبکه های کامپیوتری انتقال پیدا می کند.
در این نوع از دوربین مدار بسته ها دیگر فرآیند تبدیل تصاویر به صورت  دوربین مدار بسته آنالوگ وجود ندارد. در IP CCTV ها وجود یک Network Video Recorder یا NVR، نحوه ی عملکرد همه دوربین های مدار بسته شبکه را بررسی می کند و با دقت بالایی صحت و درستی فعالیتشان را کنترل می نماید.
باتوجه به مطالبی که در بالا به آن ها اشاره شد، می توان اینگونه نتیجه گیری کرد  که عملکرد دوربین های مدار بسته تحت شبکه IP نسبت به آنالوگ ها بسیار بهتر است. عامل مهم تمایز این دو نوع دوربین، کیفیت بالای تصاویری دریافتی توسط دوربین های مدار بسته تحت شبکه IP است.
ضعف دیگر دوربین های آنالوگ، نداشتن قابلیت بزرگنمایی تصاویر است. این در حالی است که در تحت شبکه ها این امکان به واسطه وجود ساختار دیجیتال به خوبی فراهم شده است.

تفاوت های دوربین مدار بسته دیجیتال و دوربین مدار بسته آنالوگ

Network Video Recorder  یا NVR نسبت به نمونه های قدیمی خود مانند Digital Video Recorder ها یا DVR ها تصاویر باکیفیت بالاتری ارائه می دهند. در NVR ها برای هر دوربین مداربسته یک بخش مجزا در نظر گرفته شده که به تنهایی و به صورت مجزا قابلیت مانیتور کردن، کنترل، مشاهده و ضبط تصاویر را دارد. NVR امکان مشاهده محتویات ویدیوها و ویرایش آنها را برای کاربران فراهم می کند. اما در DVR امکان انجام این کارها از فاصله دور وجود ندارد؛ چراکه محل ذخیره سازی تصاویر یک جا و در یک مکان کوچک است. با توجه به اینکه در IP CCTV ها امکان رمزگذاری همه مراحل از ضبط تصاویر تا انتقال آنها به شبکه و ذخیره سازی وجود دارد، می توان امنیت بالای این دوربین ها را یکی دیگر از مزایایش نام برد.

اما در دوربین مدار بسته آنالوگ به این صورت نبوده و با داشتن سطح دسترسی CCTV ، می توان کل تصاویر و محتویات دوربین مدار بسته را مشاهده کرد.
از دیگر مزیت های IP CCTVها نسبت به Analog CCTVها، عدم تأثیر گذاری فاصله ها در کاهش کیفیت تصاویر ارسالی می باشد. در دوربین مدار بسته های IP برخلاف دوربین مدار بسته آنالوگ ها هر اندازه  که فاصله دوربین مدار بسته از تصاویر  دور باشد، تأثیری در کیفیت تصاویر ارسال شده و ضبط شده ایجاد نمی کند.

شرکت داده پردازان پارسوا