نوامبر 1, 2017

تفکیک پذیری یا رزولوشن در دوربین های مدار بسته

تفکیک پذیری یا رزولوشن در دوربین های مدار بسته

تفکیک پذیری یا رزولوشن در دوربین های مدار بسته یکی از ویژگی های اصلی در دوربین های مداربسته وضوح تصویر است باید پیش از اینکه به وضوح تصویر بپردازیم با واژه ها و مفاهیم آنها آشنا شویم .

وضوح دوربین مدار بسته به چه معناست ؟

در معنای عمومی می توان رزولوشن یا تفکیک پذیری را میزان تشخیص جزئیات در تصویر دانست البته می توان گفت رزولوشن با میزان جزئیات رابطه ی مستقیم داشته است هر چه رزولوشن در تصویر زیادتر باشد جزئیات بیشتری قابل مشاهده است ، در نهایت می توان گفت رزولوشن نشان دهنده میزان پیکسل های قابل تشخیص در تصویر است .

در تجهیزات ویدئویی یکی از مهم ترین و اساسی ترین المان های تصویر ، میزان رزولوشن یا وضوح تصویر است ، گاه دیده شده از این المان را با نام واحد کیفیت تصویر می شناسند . اما باید دقت کنید که علاوه بر این المان موارد دیگر نیز وجود دارد که در تصویر بسیار مهم است و نباید از اهمیت آنها غافل شد .

بررسی وضوح در سیستم های آنالوگ و دیجیتال

شاید تا به حال با واحد تفکیک پذیری ویدئویی دیجیتال آشنایی داشته باشید زیرا این واژه به گوشی های تلفن همراه و تلویزیون نیز وابستگی داشته است ؛مگاپیکسل یا پیکسل در تصویر می تواند تعداد نقاط مستقل و قابل تشخیص را نشان دهد . بنا بر این تعریف می توانیم بگوییم که پیکسل می تواند بصورت ثابت و مستقیم میزان وضوح تصویر دیجیتال را اندازه گیری نماید و همچنین مقایسه تصاویر دیجیتال را محیا می کند .

اگر به سیستم های آنالوگ دقت کنید متوجه خواهید شد که برای اندازه گیری کردن وضوح تصویر شیوه ی مستقیمی وجود نداشته است و برای اینکه اندازه گیری تفکیک پذیری تصویر صورت بگیرد اقدام به آزمایش تجهیزات نمایند تا بتوان مقدار وضوح را بصورت تقریبی معین نمود . تیوی لاین یکی از رایج ترین واحدهای است که در تشخیص میزان وضوح وجود داشته است .

وضوح ( رزولوشن ) در سیستم های مداربسته چه اهمیتی داشته است ؟

در بین فرآیندهای که در تصویر انجام می شود می توانیم بگوییم یکی از نقش های بسیار مهم و اساسی  دریافت و ضبط جزیئات تصویر است . این امکان وجود دارد که این فرآیندها تشخیص صورت یک شخص ، پلاک یک خودرو ، درستی اجرای یک فرآیند و …. باشند .

در این جا باید به رابطه رزولوشن در تصویر پی ببریم یعنی هر چقد میزان وضوح یا همان رزولوشن در تصویر زیادتر باشد شما می توانید جزئیات بیشتری را تشخیص دهید پس سیستم شما می تواند از نظر نظارتی یا امنیتی دارای اهمیت و تاثیر بیشتری باشد . پس نتیجه می گیریم که در میزان کارایی دوربین های مداربسته رزولوشن نقش مهمی داشته است و همچنین بین کارایی سیستم مداربسته و میزان رزولوشن رابطه مستقیمی حاکم است . تفکیک پذیری یا رزولوشن در دوربین های مدار بسته

چگونه بدانیم کدام رزولوشن مناسب نیاز ما از یک دوربین مدار بسته است؟

کافیست در مورد این موضوع کمی فکر کنید تا به این نکته برسید که هر چقدر میزان تفکیک پذیری در تصویر زیادتر باشد برای ما بهتر است . اما نباید فراموش کرد که هر چقدر وضوح تصویر بالاتر باشد برای ما هزینه ی بیشتری خواهد داشت زیرا باید دوربینی بخریم که صرفا گران تر از دیگر سیستم ها است . می توانید از کم ترین رزولوشنی استفاده کنید که می تواند نیازهای شما را از یک سیستم مداربسته برطرف نماید این چنین است که به عنوان مناسب ترین رزولوشن شناخته می شود . تفکیک پذیری یا رزولوشن در دوربین های مدار بسته

چرا وضوح (رزولوشن ) زیادتر نمی تواند در تصویر من تاثیر داشته باشد؟

در یک سیستم مداربسته میزان وضوح تصویر به عوامل مختلفی بستگی داشته است . هر سیستم مداربسته  قسمت های متفاوتی دارد که هر قسمت می تواند بر تفکیک پذیری قابل مشاهده تاثیر گذار باشد .

باید دقت داشته باشید که در هر قسمت اگر از نظر رزولوشن تصویری دارای محدودیتی باشد در نهایت تصویر خروجی که برای شما نشان داده می شود دارای وضوح کمتری نسبت به آن مقداری است که پیش بینی شده است .

در دوربین مدار بسته در همان ابتدا تصویر تشکیل می شود  ، پس می توانیم بگوییم که تفکیک پذیری دوربین مداربسته می تواند در تفکیک پذیری تصویر نهایی با اهمیت باشد . هنگامی که تصاویر در دوربین به واسطه یک تکنولوژی خاص شبکه یا آنالوگ تولید می شود به سرور یا دستگاه ضبط کننده انتقال داده می شود.

در صورتی که از تکنولوژی در انتقال تصویر استفاده شود که در آن محدودیتی برای وضوح تصویر وجود داشته است در نهایت با تصویری نهایی مواجه می شود که تفکیک پذیری در آن کاهش پیدا کرده است.

این موضوع برای خروجی های ویدئویی که در دستگاه ضبط کننده یا سرور  محدودیتی رزولوشنی داشته باشند نیز صدق می کند.

رزولوشن تصویر نمایشگری یکی از عامل های نهایی است که شما در تصویر مشاهده می نمایید . در نهایت باید بگویید که در هر بخش از تصویر که محدودیتی تفکیک پذیری داشته باشند ، تصویری نهایی نمایش داده شده با رزولوشنی پایین تر از تفکیک پذیری مورد نظر پخش می گردد.