نوامبر 1, 2017

دوربین مدار بسته AHD

دوربین مدار بسته AHD

دوربین مدار بسته AHD : در این قسمت می خواهیم یکی از تکنولوژی های آنالوگ و با وضوح بالا را معرفی کنیم ، تکنولوژی دوربین مداربسته AHD یا (Analog High Definition) یکی از دسته این تکنولوژی هاست. در واقع در کنار دیگر تکنولوژی ها مانند ، HDTVI، HDCVI و HDSDI و IP این تکنولوژی (AHD) با هدف بالا بردن میزان وضوح تصویر در دوربین های آنالوگ به وجود آمد .دوربین مدار بسته AHD

علت به وجود آمدن تکنولوژی AHD چه بود ؟

اگر بخواهیم از نظر کیفیتی دوربین های مداربسته آنالوگ تیوی لاینی را بررسی کنیم باید بدانید که از این نظر ( کیفیتی ) محدودیت های را داشته اند . علت این موضوع این است که انتقال تصویر به وسیله استانداردهای قدیمی تلویزیونی ( PAL/NTSCC ) صورت می گیرد . متخصصان برای اینکه این مشکل را برطرف کنند برای انتقال دادن تصاویر در سیستم آنالوگ به فکر استانداردهای جدیدی افتادند که در نهایت تولید دوربین های مداربسته با تکنولوژی AHD حاصل این تفکر و طراحی ها بود .دوربین مدار بسته AHD

سیستم مدار بسته که  تکنولوژی AHD دارند چگونه کار می کند؟  و نحوه کار آنها چگونه است ؟

بین سیستم مداربسته آنالوگ تیوی لاینیی و همچنین سیستم AHD نمی توان از لحاظ کارکرد تفاوت های چندانی را بیان کرد . تصاویر به شکل دیجیتال در چیپ تصویر دوربین در سیستم AHD تولید می گردند . بعد از آن با تکنولوژی AHD به واسطه یک چیپ کدگذاری اطلاعات ، کدگذاری آنها صورت می گیرد و در نهایت آماده انتقال می شوند . انتقال اطلاعات به شکل سیگنال های AHDبه واسطه کابل کواکسیال یا کابل دو زوج تا مکان DVR صورت می گیرد . اطلاعات AHDD در در دستگاه DVR به واسطه یک چیپ دکودر تبدیل به اطلاعات دیجیتال می شوند و سپس برای ضبط و پخش به واسطه دستگاه آماده می گردند .

 در دوربین های AHD دقیقا اطلاعات با همین شیوه کد گذاری می گردند پس نمی توان تصاویر دوربین های AHD را برای مابقی DVRهای که تکنولوژی شبیه دارند( مثل HDTVI  یا HDCVI) مشاهده کرد .

در دوربین های آنالوگی که نسل جدید هستند این امکان وجود ندارد که از طریق اتصال به صورت مستقیم دوربین به تلویزیون ، تصاویر دوربین را مشاهده کرد ، زیرا دیگر این دوربین ها برای انتقال اطلاعات خود از استانداردهای تلویزیونی بهره نمی گیرند .

آیا می توانیم بگوییم که تکنولوژی AHD یک تکنولوژی انحصاری است و به عنوان تکنولوژی باز نیست ؟

در پاسخ به این سوال باید پاسخ منفی داد . از تکنولوژی AHD به عنوان یک تکنولوژی یاد می شود که باز است . به معنای دیگر همه شرکت ها می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند . در هر صورت نباید فراموش کرد که این موضوع سبب شده است تا شرکت های کوچک و کارگاه های زیادی از این تکنولوژی استقبال کرده اند . البته در کشور ما ایران نیز در بسیاری از دوربین های متفرقه مشاهده شده است که از این نوع تکنولوژی ( تکنولوژی AHD ) برای خود استفاده کرده اند . در اخر باید بدانیم که این تکنولوژی منحصر به فرد نمی باشد .