نوامبر 7, 2017

دوربین مدار بسته شبکه : قابلیت ها و ویژگی ها

دوربین مدار بسته شبکه : قابلیت ها و ویژگی ها

دوربین مدار بسته شبکه : قابلیت ها و ویژگی ها :با توجه به اینکه سیستم های نظارت تصویری و دوربین مدار بسته در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته اند و لزوم نیاز به تصاویر باکیفیت بیش از پیش مورد توجه است، سعی داریم در این نوشته برخی از مزیت های دوربین های IP را بیان کنیم، با داده پردازان پارسوا همراه باشید…

دوربین مدار بسته شبکه

دوربین مدار بسته شبکه : قابلیت ها و ویژگی ها

در کشور ما، استفاده از دوربین مداربسته آنالوگ به دلیل به اجرا درآوردن آسان و همچنین قیمت مناسب، بیشتر ستفاده می شود. با اینحال، عرضه دوربین مدار بسته هایی که دارای رزولوشن های مگاپیکسلی بر روی بستر آنالوگ هستند، منجر به افزایش استفاده از دوربین مدار بسته های HDCVI,HDTVI,HDSDI,Turbo HD و AHD شده است.

1.    کیفیت بالای تصاویر در دوربین مدار بسته شبکه

مهمترین برتری دوربین های مدار بسته ی تحت شبکه نسبت به نمونه های دوربین مداربسته آنالوگ، کیفیت بالای تصاویر و رزولوشن بالای آنها است.
لازم به ذکر است که در دوربین مدار بسته آنالوگ به دلیل رزولوشن پایین، بعد از زوم کردن روی تصویر ی خاص، تصویر کیفیت خود را از دست داده و  به حالت شطرنجی نمایش داده می شود.
نکته دیگر قابل ذکر این است که دوربین مدار بسته ی تحت شبکه قادرند وسعت بیشتری را تحت پوشش قرار داده و دید بیشتری از محیط را ارائه دهند که این امر موجب کاهش هزینه ها و در نتیجه استفاده از تعداد دوربین های کمتری در محیط مورد نظر است.

2.    انتقال صوت،تصویر و برق در دوربین مدار بسته شبکه فقط با استفاده از یک کابل

در دوربین های تحت شبکه بستر سازی از طریق کابل های CAT5,CAT6 و… صورت می گیرد و همچنین به واسطه یک سوییچ از نوع POE دیتا،صدا و ولتاژ مصرفی دوربین منتقل می شود. اما در دوربین های آنالوگ برای صدا، تصویر و برق به کابل های جداگانه ای نیاز است.

3.     قابلیت نصب SD Card و حافظه جانبی در دوربین های IP:

اکثر دوربین های مدار بسته تحت شبکه از قابلیت نصب SD Card ها برخوردار هستند. این امکان در مواقعی که بنا به هر دلیلی سرور،NVR ، DVR و یا دستگاه های ذخیره سازی متوقف شوند، فضای کوچکی را برای دخیره سازی تصاویر تا زمان رفع مشکل ایجاد می کند.

4.    اسکن تصاویر به صورت Progressive در دوربین مدار بسته شبکه:

در همه دوربین های IP قابلیت اسکن تصاویر به صورت Progressive وجود دارد. به عبارت دیگر، هر فریم از تصویر به طور یک جا و کامل اسکن می شود. نوع دیگر اسکن، اسکن به صورت Interlace می باشد که در این شیوه، اسکن یکی در میان صورت می گیرد؛ یک بار خطوط فرد و بعد از آن خطوط زوج. این شیوه اسکن منجر به بی کیفیت و تاری تصاویر ضبط شده، می شود.

5.    قابلیت هوشمندی دوربین های مدار بسته IP:

در دوربین های تحت شبکه این امکان وجود دارد که جسم خاصی انتخاب شود و در صورت جابه جایی، دوربین از طریق ایمیل به شما به کاربر اطلاع دهد.

6.    تفکیک دوربین ها در انتقال تصویر:

با استفاده از دوربین های تحت شبکه امکان تفکیک تصاویر ضبط ظده توسط دوربین های مختلف وجود دارد؛ چراکه برخلاف دوربین های آنالوگ، هر دوربین یک IP دارد.

7.    قابلیت صدای دو طرفه در دوربین مدار بسته شبکه:

با استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه امکان گفتگوی دو کاربر بدون استفاده از میکروفون وجود دارد؛ چراکه هر دوربین دارای میکروفون و خروجی بلندگو است.

8.    امنیت بیشتر در انتقال تصویر در دوربین مدار بسته شبکه:

در دوربین های آنالوگ به دلیل ماهیت ساختاری ساده، امکان سرقت تصاویر به راحتی وجود دارد. اما در دوربین های تحت شبکه از آنجایی که یک IP خاص برای هر دوربین وجود دارد، درصد سرقت تصاویر تقریباً به صفر می رسد.

شرکت داده پردازان پارسوا