نوامبر 7, 2017

دوربین مدار بسته و دستگاه ضبط HD-SDI

دوربین مدار بسته و دستگاه ضبط HD-SDI : ابتدا قبل از هر چیزی به توضیحاتی در رابطه با اصطلاح HD-SDI در صنعت دوربین مدار بسته می پردازیم با پارسوا  الکترونیک همراه باشید.

 

​اچ دی اس دی آی (HDSDI) چیست؟

پاسخ های گوناگون و گاهی نادرستی به این سوال که بسیاری از کاربران از فروشندگان دوربین‌های مداربسته این روزها می‌پرسند، داده می شود.
به طور مفصل تاریخچه، علل ظهور و ساختار این فناوری را در این مقاله بررسی خواهیم نمود.
Society of Motion Picture and Television Engineers یا SMPTE در سال ۱۹۸۹، یکی از شاخه‌های تصاویر ویدئویی دیجیتال یعنی، High Defination Serial Digital Interface باختصار HD-SDI را ابداع کرد.

دوربین مدار بسته و دستگاه ضبط HD-SDI

 دوربین مدار بسته و دستگاه ضبط HD-SDI

توسط کابل تصویر (کواکسال)، تصاویر HD خام (بدون فشرده سازی و از دست رفتن کیفیت) تا حجم ۱٫۴۸۵ گیگابیت بر ثانیه، به لطف استاندارد SMPTE 292M که HD-SDI شامل آن می باشد، منتقل می شوند.
ضبط و انتقال تصاویر HD در اواخر دهه ۸۰ و دهه ۹۰ میلادی در شبکه های تلویزیونی خصوصی، پیدایش این فناوری را منجر شد، در حال حاضر نیز در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی این فناوری کاربرد دارد، مثل، صدا و سیمای کشورمان.
در سیستم‌های نظارت تصویری لزوم ضبط و انتقال تصاویر با کیفیت طی چند سال اخیر بیش از پیش احساس می‌شد، از این رو کمپانی‌ها به ساخت و ارائه دوربین‌های تحت شبکه جهت استفاده از تصاویر HD روی آوردند.
دلیل سوق کمپانی ها به سمت استفاده از فناوری HDSDI در سیستم‌های مداربسته، مشکلات و پیچیدگی‌های نصب و راهبری سیستم‌های تحت شبکه و مشکل نبود پهنای باند مناسب، بود.
بدین شکل با کمترین پیچیدگی و در بستر کم هزینه کواکسال (کواکسیال)، امکان برداشت، ضبط و ارسال تصاویر HD و Full HD فراهم شد، همچنین در این سیستم استفاده همزمان از دوربین‌های تحت شبکه و معمولی آنالوگ، میسر بود.

بازار دوربین‌ مدار بسته HD-SDI کوچک و محدود باقی ماند، چراکه بزرگ ترین بازارهای دوربین مدار بسته و سیستم‌های نظارت تصویری، یعنی بازار کشورهای پیشرفته دنیا در سیطره سیستم‌های تحت شبکه قرار داشت و صرفا کمپانی‌های معدودی مثل، سونی اقدام به ساخت و عرضه سنسورهای HDSDI می کردند.
صرفا کمپانی‌های کره ای و چند کمپانی چینی در مقیاس محدود اقدام به ساخت و عرضه این دوربین‌ها نمودند، که این شرایط منجربه بالاتر از حد انتظار بودن قیمت تمام شده دوربین‌ها و DVRهای HDSDI شد.
منتقل سازی تصاویر در واقعیت صرفا تا فواصل ۱۰۰ متر، برخلاف گفته سازندگان که مدعی هستند تا 200 متر امکان انتقال سازی با این فناوری وجود دارد، ممکن می باشد و برای فواصل طولانی تر، استفاده از تقویت کننده‌های متعدد، اجتناب ناپذیر است، عدم امکان ارسال تصاویر توسط کابل در فواصل طولانی، مهمترین ایرادی می باشد که به این فناوری وارد است.
در چند سال گذشته، کمپانی‌های صاحب نام چینی اقدام به بهینه سازی این فناوری بر اساس نیازهای اصلی سیستم‌های مداربسته مثل، ساده سازی و ارزان سازی پروسه طراحی، تغییر پهنای باند، افزایش راندمان و کارایی به ویژه در بخش ارسال تصاویر نمودند، چراکه با مشکل عدم استقبال کاربران به جهت قیمت بالای چیپ ست‌های HDSDI مواجه بودند.
این امر منجر به پیدایش فناوری هایی مانند، Turbo HD توسط کمپانی هایک ویژن، AHD توسط کمپانی نکست چیپ، HDCVI توسط کمپانی داهوا و HDTVI توسط کمپانی هایک ویژن شد.
ایراداتی از قبیل محدودیت ارسال تا ۱۰۰ متر، در این فناوری ها که نسخه توسعه یافته و بهینه شده HD-SDI بود، مرتفع گردید و ارزان تر از آن ارائه شد.

 پارسوا الکترونیک