دسامبر 7, 2017

دوربین مدار بسته و سیستم های آنتن مركزی

سیستم های آنتن مركزی چه سیستم های می باشند؟

سیستم های آنتن مركزی : هم اکنون تماشا کردن تلویزیون و همچنین به رادیو  گوش دادن قسمتی از فعالیت های روزانه ما شده است. همه ما برای مطلع شدن از خبرهای جدید اقتصادی ، همچنین  آموختن علوم تازه، بازی و سرگرمی، به این نوع رسانه‌ها و توانایی آنان احتیاج داشته ایم

 

و به همین علت هم اکنون کمتر خانه یا دفتری را خواهید یافت که حداقل یک تلویزیون در آن موجود نباشد.

در صورتی که برای یک خانه اگرچه خریداری نمودن یک تلویزیون و همچنین نصب آنتن برای آن کاری عقلانی و منطقی بشمار می رود ، اما اگر بخواهیم در یک سازمان اقدام به خرید چند دستگاه تلویزیون و و پس  از آن خرید چندین آنتن و نصب آنها در آن مکان کاری دشوار و پرهزینه خواهد بود.
در یک سازمان از جایی که نخواهیم توانست یک آنتن هوایی برای هر دستگاه تلویزیون نصب نماییم ، و افزون بر این برخی هم نیاز به مشاهده کانال‌هایی داشته اند که بشکل مستقیم پخش نمی گردد (مثل شبکه‌های جام جم یا بقیه شبکه‌ها)، افزون بر خریداری نمودن دستگاههای تلویزیون در این محیط ها ، باید به کابل‌کشی سیم آنتن به میزان  تلویزیون‌ها اقدام کرد تا این امکان را داشته باشیم که هر تلویزیون را به آن متصل نماییم . در این قسمت این سیستم سنتی را آنتن مرکزی نامگذاری کرده اند.
اگر كه قصد داشته باشیم در ساختمان هایی که میزان گیرنده تلویزیونی زیاد است ( مثل هتل ها و یا ساختمان های مسكونی ) برای هر گیرنده یك آنتن جداگانه نصب کنیم مشكلاتی مثل موردهای که ذکر شد در زیر رخ می دهد :
می توانیم به هزینه کابل‌کشی آنتن مرکزی اشاره کنیم این هزینه زیادی می طلبد، افزون بر این به منظور نصب آنتن مرکزی  به کشیدن درباره کابل کواکسیال احتیاج می باشد که به عبارتی دیگر به معنی هزینه‌های ساختمانی تازه و تخریب قسمت‌های تازه ای از ساختمان می باشد.
در سازمانها با توجه به اینکه در هر اتاق اغلب زیادتر از یک سیستم کامپیوتر موجود می باشد، ولی بازهم به منظور مشاهده نمودن تلویزیون به خریداری کردن دستگاه‌های تلویزیون احتیاج خواهیم داشت.
افزون بر این اگر که به ضبط برنامه احتیاج داریم ، به ازای هر نقطه‌ای باید که ضبط برنامه در آن لازم می باشد دستگاههای ضبط کننده ویدئویی و نوارهای ویدئو خریداری کرد که به عبارتی دیگر بالا رفتن هزینه‌های ابتدایی و جاری سازمان را در بر خواهد گرفت.
البته باید دقت کرد که این امکان وجود ندارد که در اختیار همه، تمام کانالهای تلویزیونی را قرار بدهیم ، برای مدیرهای ساختمان و کارکنان معمولی به کابل کشی جداگانه احتیاج است . به عنوان نمونه در یک سازمان، کانالهای درونی را می توان در اختیار همه کارکنان قرار دهیم، در صورتی که کانالهای بیرونی باید تنها در اختیار مدیران قرار گرفته شود. اعمال این محدودیت به عبارتی به معنای کشیده شدن دو یا چند کابل‌کشی آنتن مرکزی جداگانه است که با عوض شدن اتاق مدیران، مانند انبوهی از مشکل های که قابل حل نیستند تشبیه می شود.

دوربین مدار بسته و سیستم های آنتن مركزی

به جز مشکلات فنی، میزان کانالهایی که می توان روی آنتن مرکزی قرارداده شود ، به میزان تعداد رسیورهای ورودی بستگی خواهد داشت ، اگر بخواهیم در مثالی ساده توضیح بدهیم باید اینگونه گفت که اگر قصد داشته باشیم روی آنتن مرکزی تنها دوازده شبکه تلویزیونی و دوازده شبکه رادیویی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را قرار بدهیم، به 24 دستگاه رسیور احتیاج داریم که برای کار به میزان زیادی دیش و lnb هم احتیاج دارند، وتمام  این موارد به معنای هزینه های کلان می باشد.
با توجه به آن چه بیان شد، در سازمانهای مدرن امروزی که میزان زیادی کامپیوتر داشته اند استفاده نمودن از آنتن مرکزی سنتی ، واقعا جای تامل دوباره ی داشته است.
در این قسمت روشی که پیشنهاد می شود این است كه  برای همه ی گیرنده ها از یك آنتن استفاده شود و بخاطر اینکه توسط این آنتن سیگنالی که دریافت شده در جهت  همه ی گیرنده ها جوابگو نیست پس بدین ترتیب از لوازمی به منظور بالا بردن مقدار سیگنال وهمچنین توزیع آنها مابین گیرنده ها استفاده می نماییم. با استفاده از وسایل و امکانات سیستم های آنتن مركزی (MATV (MASTER ANTENNA TV عملی نمودن این راه و روش به ثمر خواهد رسید . به عنوان (CATV) (COMMUNITY ANTENNA TV) از این سیستم ها هم یاد می شود  . می توانیم بگوییم یك سیستمMATV تجمعی ای از وسایل و امکانات ابتدایی سیگنال تلویزیونی و تجهیزهای پردازش و تقویت کننده سیگنال و توزیع آن به واسطه كابل های كواكسیال مابین گیرنده های تلویزیونی می باشدو در واقع هدف از برقراری آن فراهم نمودن سطح سیگنال متناسب را برای هر گیرنده درجهت دریافت نمودن تصویری با كیفیت متناسب می باشد . می توانیم تجهیزات سیستم MATV به دو گروه اصلی تقسیم نماییم :
1. وسایل ابتدایی تهیه سیگنال (HEADEND equipment ) چه وسایلی می باشند : می توانیم به صورت کلی بگوییم این وسایل اعم از آنتن و تقویت كننده فیلترها ، تبدیل کننده های فركانسی ، تله موج ها و مچینگ ها را شامل می شوند كه برای گیرنده ها به منظور پردازش نمودن سیگنال تلویزیونی و همچنین رساندن آن به سایز و كیفیت مناسب استفاده می گردد.
2. تجهیزات توزیع سیگنال (  DISTRIBUTION equipment) :در این قسمت این قطعات اعم از تقسیم كننده های انشعابی یا به عبارتی دیگر مقسم انتهایی ( SPLITTER ) و تقسیم كننده عبوری یا میانی ( TAP OFF ) و مقاومت های انتهایی (TEMINATOR) و دیگر وسایل به منظور تحویل دادن سیگنال به گیرنده ها و جدا نمودن( ISOLOTION ) هر گیرنده از سیستم بکار گرفته می شود.

دسی بل ( db )

بصورت عمومی با واحد میكرو ولت میزان سیگنال تلویزیونی را اندازه گیری می نمایند  و در جهت ساده کردن محاسبات و همچنین پایین آمدن اعشار از دسی بل ( db ) استفاده خواهد شد  كه مقدار آن از این رابطه db = 20 log( E1/E2) بدست می آید . در نهایت میزان مرتبه بزرگ یا كوچك بودن سیگنال را به نسبت یك سطح مبنا  دسی بل نشان خواهد داد . این سطح در سیستم های MATV مبنا (E2 ) را برابر1000 میكرو ولت خواهند گرفت  .

بدن ترتیب میكرو ولت بهره برای خروجی 1000 برابر صفر دسی بل خواهد شد  . همه ی متغییرهای افت های سیستم و ضریب تقویت کننده آمپلی فایر ها و میزان  ایزولاسیون به db گفته می شوند.
به راحتی این امکان وجود دارد که مقادیر را در محاسبه ها بر حسب دسی بل جمع یا تفریق نمود . در ادامه این متن ما مبنای بالا را لحاظ نموده ایم.
در این قسمت لازم است این مطلب را بیان کنیم از رابطه db = 20 log E1 مقدار بهره را زمانی استفاده می کنند که سیستم ولتاژ مبنا(E2 ) را مساوی یك میكرو ولت در نظر بگیرد و بر مبنای دبی میكرو ولت بیان می نماید كه برای ولتاژ خروجی(E1) یك میكرو ولت مقدار بهره مساوی صفر دبی میكرو ولت بدست می آید .
اگر در وضعیت پیشین برای میزان مبنای 1000 میكرو ولت كه صفر دسی بل به دست آمده بود 60 دبی میكرو ولت بیان خواهد شد .

كابل های مورد استفاده در MATV

از نوع كابل كواكسیال 75 اهمی در كابل كشی نمودن سیستم MATV استفاده خواهد شد  . این كابل ها را با نام كابل هم محورهم می شناسند که یك هادی مركزی از جنس مس دارا هستند كه حمل سیگنال به عنوان وظیفه آنها تلقی می شود و یك شیلد به شکل بافته مسی كه دور كابل را پوشش داده است و به واسطه عوامل خارجی از اثر القا و تداخل روی سیگنال پیشگیری می نمایند و بدین شکل امكان جذب نمودن بی واسطه سیگنال از سمت هادی مركزی را از بین خواهد برد . از كانكتور های نوع F به منظور برقراری نمودن اتصال كابل های كواكسیال به تجهیزات MATV استفاده می گردد كه البته این موضوع بستگی به نوع كابل بعد  اندازه آن انتخاب خواهد شد. در سیستم MATV كابلهای مورد استفاده برای خطوط اصلی RG6 – RG11 – RG59 هستند كه تفاوت آن ها در میزان افت كابل به ازای طول معین می باشد . البته از كابل RG11/U ا برای مسیرهای زیاد ( مثل مسیر بین چندین آپارتمان ) و یا در مواقعی که كه به خاك كردن كابل نیاز باشد استفاده خواهد شد. بصورت عمومی درون ساختمان هم برای همه ی مسیرها به شکل یكسان كابل RG59 به كار خواهد رفت. از كابل های 3C-2V و 4/5C-2V و 5C-2V به منظور برقراری اتصال پریزها به سیستم مابین تپ آف و پریز و یا بین اسپلیتر و پریز بسته به میزان فاصله و تعداد پریزهای مسیر استفاده می شود هرچه ضریب حرف C زیادتر باشد افت كابل پایین تر است.

در صورت توافق مدیران ساختمان از این سیستم در انتقال تصویر مرکزی دوربین مدار بسته نیز بسیار استفاده میشود و میتوان دوربین های مشخص و مورد نیاز عموم را بطور یکپارچه به تمامی واحد ها ارسال کرد .