نوامبر 7, 2017

راه اندازی و انتقال تصویر در دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه (یا همان IP) امروزه با کیفیت بالا و کارایی مناسبی وارد بازار شده و کاربران استقبال خوبی در استفاده  از این نوع دوربین های مدار بسته از خود نشان داده اند، در این مقاله قصد داریم نحوه ی راه اندازی و انتقال تصویر در دوربین مدار بسته تحت شبکه را تشریح کنیم، با داده پردازان پارسوا همراه باشید.

قابلیت دسترسی به سیستم ازراه دور، ازمهمترین فاکتورها درانتخاب دوربین های امنیتی می باشد.به خصوص درسیستم های نظارت تصویری تحت شبکه اهمیت بالایی دارد.
دسترسی ازراه دور، اگرچه ممکن است گیج کننده باشد ومشکلاتی را بوجود آورد اما ازیک فرآیند کاملا ساده پشتیبانی می کند.

مراحل راه اندازی دوربین مدار بسته تحت شبکه

ابتدا مراحل به صورت تیتروارآورده شده ودرادامه به تشریح هریک از آن ها خواهیم پرداخت.
1- شبکه اولیه دوربین مداربسته
2- جمع آوری اطلاعات در دوربین های مدار بسته
3- تنظیم ip آدرس استاتیک
4- تنظیم Port Forwarding
5- تست
6-ip  آدرس دینامیکی
7-ایمنی، آیا همه چیز درست است؟
8-عیب یابی سیستم های دوربین مدار بسته تحت شبکه

1- شبکه اولیه دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته تحت شبکه برای انجام فعالیت های خود ازجمله انتقال تصاویردوربین، انتقال اطلاعات وفعالیت و… نیازبه بسترشبکه دارند.
بسترشبکه ازچند قسمت تشکیل شده است:
– روترها وسوئیچ هابه منظوربرقراری ارتباط بین تمامی کاربران شبکه
– یک کامپیوترسروربرای دسترسی به دوربین ها وذخیره سازی تصاویرارسال شده
برای اینکه دوربین مدار بسته تحت شبکه راه اندازی کنیم بایستی همچون سایردستگاه وسیستم ها یکسری تنظیمات را انجام داد که شامل وارد کردن IP Address , Gateway , DNS Server  درقسمت تنظیمات دوربین مدار بسته تحت شبکه  می باشد. سپس بایستی نرم افزارموردنیازبرای ضبط تصاویررا روی سرورنصب کرد،آدرس هردوربین مدار بسته رادرنرم افزاروارد کرده وعملیات ضبط راه اندازی شود.
نکته: بدون استفاده ازنرم افزارنیزمی توان به هرکدام ازدوربین های مدار بسته دسترسی داشت اما بایستی بدانیدکه امکان ضبط تصاویربه مدت طولانی وجودنخواهد داشت.
درادامه به بحث اصلی یعنی انتقال تصاویر دوربین مداربسته شبکه ازطریق اینترنت می پردازیم.
افراد، عموما دوربین مدار بسته تحت شبکه خودرا به واسطه روترهای استاندارد به کامپیوترهاوسایردستگاه های شبکه متصل می کنند. سپس دوربین ازطریق روتربه اینترنت دسترسی خواهد داشت.روترها شامل فایروال هایی هستند که با ایجاد مانع، ازدسترسی دیگرکاربران به شبکه local شما جلوگیری می نمایند. درنتیجه ازطریق، شما ازحملات هکرها نیزدرامان می مانید.
هنگامی که می خواهید ازبیرون ازشبکه محلی وبه واسطه اینترنت به دوربین ویاهرتجهیزات دیگری، دسترسی داشته باشید ازقابلیتی تحت عنوان Port forwarding که به سرورمجازی یا port mapping نیزمعروف است استفاده می کنید. سرورمجازی روشی است که به وسیله آن، روتربه شما اجازه دسترسی به یکی ازدستگاه های موجود درشبکه بدون اینکه امکان نفوذ به دستگاه های دیگرداشته باشید را می دهد.

2-جمع آوری اطلاعات
برای تنظیمات درگاه ها شما نیازبه یکسری اطلاعات پیرامون شبکه خواهید داشت ازجمله:
1- آی پی آدرس دوربین مدار بسته تحت شبکه
2- آی پی آدرس داخلی روتر
3- آی پی آدرس خارجی روتر
4- شماره پورت
درادامه هرکدام راتوضیح خواهیم داد.
– آی پی آدرس داخلی روترو subnet mask
مراحل بدست آوردن این اطلاعات درهریک ازویندوزها:

ویندوزxp:

– منوی استارت
– انتخاب RUN
– یک باکس بازمی شود که دردرون آن ’’cmd’’را وارد کرده وok رابزنید

دوربین مدار بسته تحت شبکه

ویندوزسون(7) ویستا

– استارت
– عبارت ’’cmd’’ را درقسمت جستجو یا سرچ واردکرده وenter را بزنید.
– بعدازآنکه درمرحله قبل اینتررا زدید پنجرهcommand window  بازمی شود و عبارت ”ipconfig” راتایپ کنید ومجددا enter کنید.
بعدازاینکه این مراحل را درهردوویندوزانجام دادید، کامپیوتراطلاعات شبکه را به شما نشان خواهد داد.
توجه!!!!
چنانچه ازوایرلس بین کامپوتروروتراستفاده می کنید به دنبال Ethernet adaptor local Wireless connection   بگردید ودرصورتی که ازسیم برای اتصال استفاده می کنید عبارت Ethernet adaptor local’’ area connection” را جستجو کنید.
پس ازآنکه تمامی این مراحل رااجراکردید، بایستی gateway  رابیابید. درواقع آی پی آدرس داخلی روتر، برروی کامپیوترشما تحت عنوان gateway  ثبت شده است که این عدد چیزی شبیه به192.168.0.1  خواهد بود. اگرشما با چند عدد روبه روشدید ونمی دانستید که کدامیک آی پی اصلی شمااست کافیست که تک تک اعداد را درمرورگروب خود وارد کنید.هرکدام که درست باشد صفحه وب، روتررابه شما نشان می دهد.
درمراحل قبلی، درپنجره command window شما معمولا subnet mask را می بینید که بایستی آن را یاد داشت کرده زیرا درمراحل جلوتربه آن نیاز پیداخواهیدکرد.
در  command window شما معمولا subnet mask را می بینید. آن را یادداشت کنید چون به آن احتیاج پیدا می کنید.

برای واردکردن پورت درتنظیمات دستگاه، کافی است وارد تنظیمات شبکه دوربین خود شده وشماره پورت رایادداشت کنید. برای اینکه به تنظیمات دوربین واردشوید باید آی پی دوربین را درقسمت مرورگروب وارد کرده تامنوی دوربین برای شما بازشود.چنانچه آی پی دیفالت دوربین را خودتان تغییرنداده باشید معمولا کمپانی، روی جعبه نوشته است. شماره پورت به صورت پیش فرض بایستی 80 باشد ولی اگرشما ازبیشترازیک دستگاه برای portforwarding استفاده می کنید این عدد را عوض کنید. بهتراست ازاعداد بزرگتراز8000 برای اینکاراستفاده کنید.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

2- آی پی آدرس خارجی روتر

برای گرفتن  آی پی آدرس خارجی روتر به سایت www.whatismyip.com   بروید. نکته ای را که باید به آن توجه داشته باشید این است که ممکن است آی پی شما تغییرکند.چنانچه آی پی آدرس شما استاتیک نباشد، ازطرف آی آی پی هرچندوقت یکبارتغییرخواهدکرد که  درچنین حالتی شما باید از DNS Daynamic استفاده کنید.اگر آی پی  خارجی شما استاتیک نیست با آی اس پی خود تماس گرفته ویک آی پی استاتیک خریداری کنید. درغیراینصورت هربارکه آی پی خارجی شما تغییرکند تنظیمات به هم ریخته وبایستی مجدد انجام دهید.

3-تنظیم ip  آدرس استاتیک.

چنانچه نمی دانیدکه آی پی ادرس پیش فرض دوربینتان چیست ازنرم افزارهای جستجوگراستفاده کنید.اکثردوربینها به صورت پیش فرض ازDHCP  برای ادرس دهی درشبکه استفاده می کنند. آی پی آدرس دوربین درشبکه های مختلف تغییرمی کند. هنگامی که port forwarding تنظیم می شودهرتغییردرآیپی آدرس این قوانین راازبین میبرد وشما قادرنخواهید بود ازراه دوربه دوربین دسترسی داشته باشید وبایستی مجددا تنظیمات را انجام دهید.

برای جلوگیری ازاین مشکل، بایستی تنظیمات آی پی استاتیک راروی دوربین مدار بسته تحت شبکه اعمال کنید. برای انجام این کاروارد تنظیمات دوربین شوید وسپس به صفحه تنظیمات شبکه بروید. دراین صفحه گزینه Obtain an IP address automatically” وجود خواهد داشت .تیک این گزینه را بردارید وآی پی آدرس مناسب را واردکنید.
درصورتی که نمی دانید که کدام آی پی آدرس را واردکنید بهتراست ازهمان آی پی ای استفاده کنیدکه درحال حاضردردوربین وجوددارد. به این صورت که واردسیستم دوربین شده وآدرسی را که درنوارآدرس بالای صفحه وجود دارد وتقریبا شبیه192.168.0.253 می باشد را وارد کنید. درادامه به جزآدرس آی پی شما به  subnet mask و درگاه پیش فرض نیازدارید که به زودی این اطلاعات به دست می آید. معمولا ازشما خواسته می شود DNS سرور اولیه و ثانویه را وارد کنید. برای این کارشما بایستی به قسمت primary DNS server  رفته وهمان آدرس gateway  پیش فرض را واردکنید مگراینکه ISP  شما آدرس دیگری به شما داده باشد. شما می توانید  Second server را خالی رها کنید.
بعدازآنکه تمامی اطلاعات خواسته شده راواردکردید تغییرات ذخیره ودوربین راریست کنید.بعد ازآنکه دوربین به صورت کامل روشن شد، آدرس آی پی را درمروگرتایپ کرده وتست کنید.
هنگامی که تمام اطلاعات را وارد کردید، تغییرات را ذخیره کنید و دوربین مدار بسته تحت شبکه را ریست کنید.

4- تنظیمات Port forwarding

جدول Port forwarding را هماننددفترچه تلفنتان درنظربگیرید.وقتی که شما می خواهید بایک شماره تماس بگیرید ابتدا  نام هارا دردفترچه تلفن خوداسکنمی کنید تاجاییکه شماره موردنظربا نامی که پیداکردید هماهنگی داشته باشد. روترنیزتقربامشابه با دفترچه تلفن عمل می کند.به این صورت که شماره پورت ها را اسکن می کند تازمانی که پورتی راپیداکند که با آن شماره هماهنگی داشته باشد ودرنهایت اطلاعات را برای آن آدرس می فرستد.
وقتی که این مراحل را طی می کنید ازشما خواسته می شود تا پورت ابتدا وانتها را واردکنید.شما می توانید هردوپورت را مشابه هم واردکنید. دردوربین هایی که فقط یک پورت مشخص شده نیز به همین صورت عمل می شود.
درمرحله بعد ازشماخواسته می شود بین دونوع ترافیک TCP وudp یک نوع را انتخاب کنید که شما TCP را انتخاب می کنید
نکته: بعضی مواقع شما بایستی قوانینی دومرحله ای تنظیم کنید.مثلا ابتدا سرویسی را ایجاد می کنیدکه فقط اسمی را برای پورت شما، قبل ازشما اضافه می کند.
آی پی آدرس را مشخص کنید.همچنین می توانید به وب سایت WWW.portforward.com  نیزمراجعه کنید.
نکته: تمامی مواردمطرح شده مربوط به حالتی است که سرورشما برای دوربین ها متمرکزنمی باشد و می خواهیدتصاویرهریک ازدوربین های را بصورت مستقل انتقال دهید.
چنانچه برای ذخیره تصاویرازسرورونرم افزارNVR استفاده می کنید فقط کافی است تاتظیمات مربوط به Port forwarding  را برای سرور انجام دهید. یعنی فقط بایستی یک قانون دراین قسمت برای آی پی وپورت مربوط به سروراضافه نمایید.
نکته: تمامی این توضیحات برای دوربین های آنالوگ ودستگاه های DVR صدق می کند وشما می توانید درسیستم مداربسته آنالوگ نیزازاین روش استفاده کرده وبااعمال تنظیمات مطرح شده درمنوی شبکه دستگاه DVR، تصاویررا انتقال دهید.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

5: تست کردن سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه

بعدازایجادقوانین به سراغ تست کردن می رویم. برای ارتباط بادوربین ازراه دور، آدرس آی پی خارجی رادرجست وجوگروب واردمی کنید.
نکته: سعی نکنید تاازشبکه خودتان وازطریق اینترنت به دوربین مدار بسته تحت شبکه وصل شوید.زیراممکن است با یک مشکل به نام loopback NAT روبرو شوید. بعضی ازروترها به شما اجازه دسترسی به تجهیزات محلی برای استفاده ازآی پی آدرس خارجی روتررانمیدهندوطوری عمل می کنندکه انگارقوانین اشتباه است.
بهترین راه برای تست کردن port forwarding ، 1. استفاده ازاینترنت درمکان دیگر2. استفاده ازGPRS  ویا تلفن همراه است. اما توجه داشته باشید که ممکن است نتیجه اشتباه هم به دست دهد.

6- آدرس آی پی دینامیکی

یکی ازسوالات متداول که ممکن است برای کاربران پیش بیاید این است که آیا به آی پی آدرس استاتیکی درارتباطات اینترنتی نیازاست؟ دراکثرموارد پاسخ منفی است.اکثردوربین ها باآی پی آدرس دینامیکی موجودهستندکه  به کاربران این اجازه رو می دهند که اسم منحصربه فردی را تنظیم کنند که اکثرا به آی پی آدرس موجوداشاره می کند.

7-ایمنی .آیا همه چیز درست است؟

اگرچه شما اجازه دارید تا ازطریق فایروال به شبکه دسترسی داشته باشید اما این ارتباط را باید به صورت کنترل شده انجام پذیرد. هرکس که با اینترنت شما کارمی کند فقط اجازه دسترسی به امکاناتی را دارد که شما درصفحه port forwarding  تنظیم کرده اید وفقط توانایی ارتباط باپورت مشخصی رادارد.مثلا اگرفقط اجازه ارتباط باپورت 80 دارید نمی توانید به امکانات مشابه درپورت 21 متصل شوید.سعی کنید برای اتصال دوربین به اینترنت یک کلمه عبورایمنی حتما تعیین کنید. البته دقت داشته باشید ازکلمه عبورپیش فرض دوربین به دلیل اینکه ساده است استفاده نکنید. زیرابااین کارامنیت شما یک مقدارتهدید می شود.

8-عیب یابی

بعضی مواقع اشتباهاتی پیش می آید که بایستی چندین بار port forwarding را تنظیم کرد.حتی ممکن است نیازباشد تا روتررا هم ریست نمایید.اگربازهم ایراد داشت به سراغ موارد زیرمی رویم

gateway پیش فرض

Gateway  پیش فرض، محل اتصال دوربین به اینترنت است. اگرتنظیمات آن روی دوربین اشتباه باشد، دوربین نمی  تواند به درستی تشخیص دهد که اطلاعات را به کجا ارسال کند.در99 درصد ازپیکربندی های شبکه درگاه پیش فرض آدرس آی پی داخلی روتراست. برای اطمینان وتایید این آدرس، تنظیمات شبکه را با استفاده از cmd به شکل زیرطی کنید.

Hopping Port Forwarding

بعضی مواقع اتفاق افتاده است که افرادبرای ایجاد یک ارتباط بی سیم ازچندروتراستفاده می کنند که به هیچ وجه کاردرستی نیست مگراینکه متخصص  اجازه این کاررا به شما داده باشد.
چنانچه نیازدارید تا ازچند روتراستفاده کنید، برای هرکدام بایستی تنظیمات port forwarding  راانجام داده تااطلاعات ازیکی به دیگری منتقل شود. کارپیچیده ای است ومعمولا به عنوان آخرین راه حل درعیب یابی استفاده می شود.

Satellite links / ISP blocking

برخی ISP ها اجازه دسترسی به تعدادی ازپورت هارانمی دهند. مثلا درموردGPRS وارتباطات ماهواره ای به طورمعمول این اتفاق می افتد.اگرمشکلاتان برطرف نشد باشرکت ISP تان درتماس باشید.گاهی باتغییرشماره پورت از80 به عددی دیگر، این مشکل را می توان حل کرد.

NAT Loopback

یکی ازاشتباهات رایج افراد استفاده ازآی پی روتربرای اتصال دوربین مدار بسته تحت شبکه است واین معمولا به خاطر  NAT loopback امکان پذیر نیست.
NAT Loopback هنگامی ایجاد می شود که می خواهید یک دستگاه local  را با استفاده ازآی پی خارجی یا اسم دامین متصل کنید.جهت آشنایی بیشتربااین مراحل لطفابه راهنمای روترمطالعه نمایید تااطلاعات لازم را به دست آورید.
یکی از اشتباهات معمولی که برخی افراد با آن روبرو می شوند استفاده از آدرس ip روتر برای اتصال دوربین است و این معمولا به خاطر NAT loopback امکان پذیر نیست. اگر از loopbackپشتیبانی نکند قاعدتا سیستم کار نخواهد کرد.
بهترین راه برای بررسی اینکه آیا port forwarding  به درستی عمل می کند یا نه این است که آن را ازیک شبکه خارجی مانند اینترنت همراه و… فراخوانی کنید.

شرکت داده پردازان پارسوا