نوامبر 7, 2017

روش هایی برای افزایش زمان ذخیره سازی تصاویر در دوربین مدار بسته

روش هایی برای افزایش زمان ذخیره سازی تصاویر در دوربین مدار بسته : بدیهی است که برای ذخیره سازی تصاویر ضبط شده از دوربین مدار بسته بایستی از هارد دیسک ها استفاده شود، و در مطلب پیش رو قصد داریم راهکار هایی جهت استفاده بهینه تر از هارد دیسک ها را مورد بررسی و توضیح قرار دهیم.

کیفیت تصویر، زمان مورد نیاز برای تصویر برداری و تعداد دوربین های دی وی آر میزان نیاز ما به تعداد و حجم هاردی که برای ذخیره تصاویر نیاز داریم را تعیین میکند.

فرمت های مخلتفی برای ذخیره سازی تصویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته وجود دارد که بسته به نوع فرمت، حجم فایل های ذخیره شده متفاوت می باشد، در سیستم های جدید و به روز از فرمت هایی استفاده می شود که حجم تصاویر ذخیره شده به کمترین مقدار ممکن برسد.
صرفا تصاویر ضبط شده، فضای اشغال شده هارد دیسک ها را تشکیل نمی دهند، بلکه صدای محیط نیز با توجه به این مسئله که اکثر سیستم های مدار بسته جدید شامل برد صدا یا همان میکروفن هستند، بخشی از فضای هارد را به خود اختصاص می دهد.
گرانی هارد دیسک و یا عدم پشتیبانی دی وی آر از هارد دیسک های با حجم بالای یک یا دو ترابایت موانع و مشکلات اساسی پیش روی مصرف کنندگانی می باشد که نیاز به مدت زمان ذخیره سازی بیشتری دارند، در ذیل راهکار هایی برای حل این مشکل ارائه شده تا با تغییراتی در چند معیار، میزان ذخیره سازی را چندین برابر کنیم :

1 – موشن سیستم را روشن کنید

یکی از امکاناتی که در دی وی آر ها وجود دارد این است که می توانیم ذخیره سازی را در صورت وجود حرکت در فضای مورد ضبط دوربین مداربسته انجام دهیم، بدین صورت که اگر هیچگونه حرکتی  در محیط وجود نداشت، تصویری ذخیره نشده و در نتیجه فضای هارد هم کمتر اشغال می شود. می توان این حرکت را با اختصاص عددی در بازه صفر تا ده تنظیم نمود، هر چه عدد انتخابی به ده نزدیکتر باشد، دوربین مدار بسته به حرکت های محیط حساس تر بوده و کوچکترین حرکت ها را هم ذخیره میکند و هرچه عدد انتخاب به صفر نزدکتر باشد، دوربین مدار بسته نسبت به حرکت ها واکنش کمتری نشان خواهد داد.

                                           

2 – تعداد فریم ها در ثانیه را کم کنید

به طور معمول در سیستم های در وی آر 25 فریم در ثانیه از تصویر دوربین مدار بسته ذخیره می شود، حال با کاهش این مقدار، به عنوان مثال با تنظیم، برای ذخیره سازی 10 فریم در ثانیه از تصویر دوربین مدار بسته، هر چند هنگام بازبینی تصاویر ضبط شده شاهد خواهیم بود که متحرک نرمی کمتری دارد و هرچه سرعت تصویر جسم بیشتر باشد محسوس تر خواهد بود، اما با این کار می توان دو برابر حالت عادی تصاویر دوربین های مدار بسته را ذخیره سازی نمود.

3 – فرمت ذخیره سازی را تغییر دهید

mpeg-4 h-264 avi و… از جمله فرمت هایی هستند که دستگاه های مختلف ذخیره سازی خود را در قالب آن انجام می دهند. می توان با تنظیم دوربین مدار بسته، تصاویر را تحت فرمتی که ذخیره سازی را بهینه تر انجام می دهد و فضای کمتری از هارد را اشغال میکند، ذخیره سازی نمود.

4 – سایز تصاویر را کوچک کنید

می توان با تنظیم دوربین مدار بسته سایز ذخیره سازی تصاویر انتخاب نمود و به جای استفاده از رزولویشن های بالا، از رزولویشن های پایین برای ذخیره تصاویر استفاده کرد، به عنوان مثال سایز 1024 * 768 را به سایز 800*600 یا سایز های دیگر تغییر دهیم. هر چند در هنگام بازبینی تصاویر نمایشی کوچک تر خواهد بود اما با این راهکار فضای کمتری از هارد دیسک اشغال می شود.

شرکت داده پردازان پارسوا