ژوئن 13, 2018

قابلیت حرکت Motion Detection در دوربین مداربسته

قابلیت حرکت Motion Detection در دوربین های مداربسته هایک ویژن

قابلیت حرکت Motion Detection در دوربین مداربسته : قابلیت تشخیص حرکت در زمان های کاربرد داشته است که شما قصد دارید یک ناحیه از محیط خاصی را تحت نظارت قرار بدهید به همین جهت در دوربین های مداربسته برای فعال کردن این قابلیت اقدام می نمایید.

اگر قصد استفاده از قابلیت حرکت را داشته باشید می توانید از تنظیمات دوربین این کار را انجام بدهید البته در نظر داشته باشید که بیشتر محصولات نظارتی مثل دیجیتال و آنالوگ اچ دی این قابلیت را دارند .

تفاوت دوربین مدار بسته دیجیتال و آنالوگ

قابلیت تشخیص حرکت چگونه کار می کند؟

نحوه ی عملکرد این قابلیت بسیار ساده است. اصلی ترین کاری که انجام میدهد مقایسه تغییراتی می باشد که در یک فریم به نسبت فریم بعدی صورت گرفته است.

مثلا اگر یک جسم متحرک سفید به تصویر وارد شود منجر به صدا در آمدن زنگ هشدار خواهد شد.

در چنین روشی ، تصاویر به صورت پی در پی با یکدیگر مقایسه می شوند و اگر پیکسل های مشخص و تعداد کافی موجود در فریم ها تغییری ایجاد گردد ، توسط نرم افزار دوربین مداربسته ، حرکت تشخیص داده می شود و سپس به کاربر هشدارهای لازم را خواهد داد.

چگونه می توانیم این قابلیت را فعال کنیم؟

امروزه در دوربین های مداربسته این قابلیت به صورت پیشرفته تری در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است و شما می توانید برای فعال سازی آن از دوربین مدار بسته و نرم افزار مدیریت تصاویر VMS استفاده کنید. با توجه به درصد حساسیتی که شما در تنظیمات مشخص می کنید ، میزان تغییرات کافی و لازم را برای ایجاد نمودن آلارم تعیین کرده اید و این هشدارها به میزان درصد مشخص شده مرتبط هستند.

میزان درصد حساسیت یا Sensicity در پیکسل ها به تغییرهای نور وابسته می باشد.

اگر این میزان را بالا در نظر بگیریم پس به تغییرات جزئی نیز حساس خواهد بود ولی اگر مقدار پایین باشد تنها در صورتی هشدار آلارم به صدا در می آید که تغییرهای بزرگی در تصویر رخ داده باشد و البته یکی دیگر از موارد مهم ، درصد پیکسل های است که دچار تغییر شده اند.

مثلا اگر شما بخواهید یک درب بزرگ را نظارت کنید اگر 50 درصد را برای میزان حساسیت مشخص کنید فقط زمانی آلارم به صدا در می آید که یک جسم بزرگ مثل انسان قصد ورود داشته باشد.

قابلیت حرکت Motion Detection در دوربین مداربسته

قابلیت حرکت Motion Detection در دوربین مداربسته

استفاده از قابلیت تشخیص حرکت چه مزایای را برای ما خواهد  داشت؟

  • صرفه جویی در هزینه ها : یکی از ساده ترین مزیت های که این سیستم ها برای ما داشته اند ، صرفه جویی در هزینه ها می باشد. اگر شما بخواهید به صورت دقیقی از یک محیط نظارت کنید نیاز به نیروی انسانی دارید که البته با استفاده کردن از این قابلیت ها در دوربین ، نیروی انسانی حذف خواهد شد و شما به خوبی می توانید کنترل محیط را در دست بگیرید.
  • صرفه جویی در زمان : بیشتر مواقع برای اینکه بخواهیم از یک محیط نظارت کنیم ، باید زمان زیادی را به آن اختصاص بدهیم. اما پس از استفاده از چنین قابلیت های ما در زمان صرفه جویی نموده ایم و می توانیم این زمان را به امور دیگری اختصاص بدهیم. دوربین ها همیشه حالتی فعال داشته اند و در صورتی که شی یا انسانی به محدوده ی مد نظر وارد شود ، به صورت اتوماتیک برای ضبط اقدام می نمایند و پس از چند دقیقه اگر حرکتی انجام نگردد دوربین ضبط را خاتمه دارد و به حالت اماده به کار باز می گردد. هر زمانی که شما قصد مشاهده تصاویر ضبط شده را داشته باشید می توانید از دوربین استفاده نمایید.
  • عملکرد بالاتر : از نظر کارکرد این دوربین ها نسبت به دوربین های معمولی دارای کارکرد بیشتری می باشند. البته این مورد فقط به این دلیل است که دوربین های دارای قابلیت تشخیص حرکت می توانند صحنه های مهم را ضبط نمایند. تنظیمات این دوربین ها بعد از تشخیص ،برای ضبط شروع می کند. یعنی اگر ضرورتی احساس شود آلارم فعال خواهد شد. یکی از مزیت های مهم این است که از هارد فضای کمتری اشغال می شود و تنها به ثبت صحنه های خواهد پرداخت که واقعا ضرورتی برای آن ها وجود داشته باشد.
  • کارکرد حفاظتی بالاتر و بهتر : در یک مقایسه ساده این دوربین ها با دوربین های معمولی به این نتیجه می رسید که امنیت در دوربین های دارای این قابلیت بسیار بیشتر بوده است. شما می توانید در هر محیطی که هستید (خانه یا محل کارتان) ، از دوربین های استفاده نمایید که این قابلیت را داشته اند و می توانند در بسیاری از موارد به کمک شما بیایند.