ژوئن 14, 2018

قابلیت ضد مه Defog در دوربین های هایک ویژن

قابلیت ضد مه Defog در دوربین های هایک ویژن

قابلیت ضد مه Defog در دوربین های هایک ویژن : از دوربین مدار بسته در قسمت های مختلفی استفاده می شود که با توجه به شرایط هر کدام از آن ها کاربردهای متنوعی داشته اند.

امروزه معمولا از دوربین های مداربسته در فضاهای باز استفاده می شود که شرایط آب و هوای مختلفی وجود دارد و گاهی سبب می شود که دوربین ها در وضعیت های نامطلوبی قرار بگیرند از جمله مه گرفتگی ، رطوبت ، دود ، بوران و ….

زمانی که دوربین در چنین شرایطی باشد منجر به کاهش کیفیت تصویر خواهد شد و البته این موارد سبب می شوند که ما به دنبال تکنولوژی باشیم تا بتوانیم این مشکلات را برطرف کنیم.

در همین راستا قابلیت Defog به وجود آمده است که در چنین شرایطی به ما کمک فراوانی خواهد کرد.

تکنولوژی Defog چه قابلیت هایی دارند

دوربین های که دارای این قابلیت (Defog) هستند می توانند سیگنال های ویدئویی غیرفشرده را در زمان واقعی پیکسل به پیکسل تجزیه و تحلیل نمایند. بعد از آن رنگ ها و کنتراست و همچنین وضوح سیگنال نوری بهینه سازی می گردد و در نهایت تصویرهای را که دوربین ارائه میدهد می توانند به صورت مشخص ، اشیا و افراد را در هوای متراکم و حتی چگال نشان دهد.

همچنین بخوانیددوربین مداربسته چه کاربردهای دارند؟

هم اکنون در دوربین های مداربسته یک رویکرد مشترک وجود داشته است که می تواند آثار مه گرفتگی را در تصاویر از بین ببرد و آن هم استفاده از یک سنسور نوری با خصوصیت های ویژه است که حساسیت زیادتری به نسبت امواج مادون قرمز IR دارد.

البته می توان هزینه ی بالای آن را به عنوان یک پیامد نامطلوب به شمار آورد.

به دلیل اینکه این روزها در صنعت دیجیتال پیشرفت های زیادی صورت گرفته است ، تکنولوژی های متعددی به وجود آمده است که می توانیم به Defog اشاره نماییم.

این تکنولوژی ها به واسطه سنسور تصویری ، توزیع اطلاعات دریافتی را تنظیم می نمایند و برای اینکه کیفیت تصاویر را افزایش بدهند ، جزئیات رنگ و نور و کنتراست را بهبود می بخشند.

 

قابلیت ضد مه Defog در دوربین های هایک ویژن

تکنولوژی Defog چه کابردهای داشته است

معمولا برای دوربین های اسپیددام و Outdoor که در مقابل مه و باران و شرایط بیرونی قرار می گیرند ، این قابلیت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد همچنین در محیط های باز مثل راه آهن ها، بزرگراه ها، فرودگاه ها و…. نیز کاربرد فراوانی داشته است.

همچنین بخوانیدتکنولوژی هایک ویژن BLC در دوربین های مدار بسته

این تکنولوژی (Defog)(قابلیت ضد مه Defog در دوربین های هایک ویژن) چگونه عمل می کند؟

چگالی مه و عمق میدان در کارکرد این قابلیت در قسمت های مختلف تصویر تشخیص داده می شود و برای صحیح جلوه دادن آن از پروسه فیلترینگ استفاده می شود. برای این تکنولوژی دو الگوریتم به صورت معمول وجود داشته است که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

1) الگوریتم افزایش کیفیت تصویر : برای بهبود کارکرد Defog در این روش میزان ضریب کنتراست نور با توجه به الگوهای بصری افزایش می یابد.

2)الگوریتم بازیابی جزئیات تصویر : با استفاده از این الگوریتم تشخیص داده می شود که کیفیت تصویر به چه علتی رو به وخامت می گذارد و بعد از آن به فرآیند بازیابی می پردازد و در نتیجه سبب بهبود کیفیت تصویر اولیه می شود.