نوامبر 7, 2017

مشخصات فنی دوربین مدار بسته که باید هنگام خرید به آن ها توجه کنیم

مشخصات فنی دوربین مدار بسته که باید هنگام خرید به آن ها توجه کنیم

مشخصات دوربین های مداربسته یا CCTV را گاهی اوقات نمی توان به آسانی تشخیص داد. فاکتورهای زیادی را باید در زمان خرید این دوربین های مدار بسته در نظر گرفت که برخی از آن ها عبارتند از:

مشخصات دوربین مدار بسته (در تجهیزات امنیتی)

برنامه های کاربردی و تجهیزات امنیتی جانبی آن ها و به علاوه محدودیت های فیزیکی مربوط به محیط استفاده از این دوربین ها نیز باید لحاظ گردد. با افزایش محدوده دسترسی به این دوربین ها در بازار و با رشد روز افزون تکنولوژی های مربوط به این دوربین های مداربسته گاهی اوقات تصمیم گیری برای خرید این دوربین ها دشوار خواهد بود و شاید بتوان گفت گاهی اوقات تنها عامل موثر برای انتخاب یکی از انواع این دوربین های مدار بسته بحث بودجه ما و قیمت آن ها است. با دانستن جزئیات بیشتری در ارتباط با این دوربین ها شاید بتوانید علاوه بر موضوع بودجه تان با کمک این فاکتورها و مزیت های ذکر شده برای این دوربین ها انتخاب را انجام دهید.
در قلب تکنولوژی مربوط به دوربین مدار بسته سنسور CCD یا همان ابزار شارژ دوتایی جای دارد که نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. این سیگنال الکتریکی سپس با استفاده از دوربین ها پردازش و به سیگنال ویدئویی تبدیل می شود که می تواند هم کار ضبط و هم نمایش فایل ویدئویی را انجام دهد.
به هر حال نوع سیگنال ویدئویی بستگی به نوع دوربین دارد. تراشه  CCD دوربین مداربسته می تواند به دو نوع اصلی تقسیم گردد: دوربین مدار بسته آنالوگ و دوربین مدار بسته دیجیتال.

مشخصات دوربین مدار بسته

تقسیم بندی تراشه ها در دوربین مدار بسته

•    تک رنگ با وضوح متوسط
•    رنگی با وضوح متوسط
•    تک رنگ با وضوح بالا
•    رنگی با وضوح بالا
•    دوربین های شب یا روزی که در طول روز رنگ و در طول شب تک رنگ را برای فیلم برداری بهتر فراهم می سازند.
با توجه به موارد ذکر شده همه مدل با توجه به طبقات بالا وجود دارد در حقیقت دوربین های مداربسته نیز مانند ماشین با توجه به مشخصه هایشان مدل دارند.

تک رنگ یا رنگی؟

چشم انسان قادر به یادآوری یا فراخوانی اشیا است در صورتی که اشیا دارای رنگ باشند یعنی مثلا این که فردی با موهای قهوه ای، لبای آبی و کفش زرد در ذهن ما بهتر از فردی با لباس های تیره می ماند.
دوربین های رنگی قیمت بیشتری در مقایسه با دوربین های تک رنگ دارند اما در  هر حال این دوربین ها نیز دارای حساسیت کمی در زمان استفاده در شب هستند از این رو این ویژگی یکی از معایب دوربین های رنگی به شمار می رود.
دوربین های تک رنگ می توانند به نور مادون قرمز حساس باشند. از این رو از این ویژگی برای داشتن نور بیشتر در طول شب استفاده می شود.

آنالوگ یا دیجیتال؟

تاکنون بیشتر دوربین ها از نوع دوربین مدار بسته آنالوگ بودند که تصاویری را با کیفیتی خوب و قیمتی مطلوب می گرفتند. به هر حال با معرفی پردازش دیجیتالی سیگنال یا DSP هم انعطاف پذیری استفاده از دوربین های امنیتی افزایش یافته است و هم کیفیت رنگ آن ها نیز بهبود یافته است.
بازار مربوط به تکنولوژی DSP در دو دسته کلی DSP استاندارد و بسیار مطلوب. دوربین های DSP استاندارد اساسا کیفیت تصاویر بهتری را در مقایسه انواع دیگر دارند و در محدوده وسیعی از شرایط نوری به خوبی فیلم برداری می کنند. دوربین های DSP بسیار مطلوب نیز از نظر عملکردی بهتر هستند. این دوربین ها دارای برنامه ای هوشمند برای جبران نور زمینه یا BLC، تشخیص حرکت، تنظیم از راه دور و کنترل با استفاده از لینک اطلاعات هستند. این مشخصه ها منجر شده است تا DSP دارای کیفیت مطلوب بهترین و ایده آل ترین انتخاب برای شرایط محیطی پیچیده مانند مراکز شهری است.
برخی از موقعیت ها ممکن است نیاز به دوربین DSP استاندارد داشته باشند اما این در حالی است که نیاز به مشخصات بسیار مطلوب نیز هست. مثال خوب در این زمینه دوربین رنگی Vista NCL634 است. با استفاده از پردازش سیگنال دیجیتالی، NCL634 صفحه را به 64 ناحیه تقسیم می کند. تابع DSP به محاسبه نور متوسط در درون هر یک از این ناحیه ها می پردازد و سپس آن را با بقیه نواحی مورد مقایسه قرار می دهد. دوربین می تواند جزئیات تصویر را برای نواحی تنظیم نماید که به صورت نیم رخی سیاه رنگ و تیره است.
این مشخصه نوآورانه و جدید در ارتباط با تنظیمات نوری بسیار ایده آل و مطلوب است. در هنگام صبح خورشید ممکن است در سمت بالا و چپ پنجره قرار داشته باشد اما بعد در طول روز حرکت می کند و در نتیجه منجر به کاهش کیفیت تصویر در بیشتر دوربین ها می شود. جبران کردن نور زمینه به صورت هوشمندانه به عنوان فعالیتی است که می تواند خود تنظیم کننده تصویربرداری دیجیتال در طول روز است.

شرکت داده پردازان پارسوا