نوامبر 1, 2017

موشن دتکتور یا تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته

موشن دتکتور یا تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته

موشن دتکتور یا تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته : یکی از ساده ترین و راحت ترین مکانیزمی که در دوربین های مدار بسته مطرح است تشخیص حرکت یا موشن دتکتور (Motion Detector) می باشد.این مکانیزم به گونه ای است که تغییرات را در تصویر بررسی می کند و سپس حرکت را تشخیص می دهد و از آن برای قسمت های متفاوت دستگاه NVR یا DVR کمک می گیرد .

موشن دتکتور یا تشخیص حرکت در دوربین های مدار بسته

نحوه ی کار موشن دتکتور :

یکی از راه ترین شکل های پردازش تصویر ، مکانیزم موشن دتکتور می باشد .  این مکانیزم در ابتدا فریم های تصویر را برررسی می نماید و سپس در بین این فریم ها تغییرات را تشخیص می دهد و در تصویر آنها را به عنوان حرکت شناسایی می نماید . البته باید به خاطر داشته باشید که در بیشتر دستگاههای ضبط کننده دوربین مدار بسته مقدار حساسیت و ناحیه که به تغییرات حساس را می توان شناسایی نمود.

این مکانیزم ( موشن دتکتور )  چه نکات مثبت و چه نکاتی منفی را داشته است ؟

 در ابتدا لازم است به برخی نکات مثبت بپردازیم که در این مکانیزم وجود داشته است .

  • سادگی : این مکانیزم را می توان برای سال های زیادی بر روی نمونه های مختلف دستگاه DVR استفاده کرد .
  • کارایی در شرایط معمولی : این مکانیزم توانسته است در حیطه پردازش تصویر برای کاربری ها ساده و عادی بسیار موثر و کارآمد باشد  و همچنین در دستگاه موجب شده تا حجم تصاویری که ضبط می شوند به شدت کم شود .
  • عدم نیاز به پردازش بالا :  این سیستم علاوه بر اینکه ساده است اما از لحاظ نوع پردازش نیز کاره ساده ای را انجام می دهد و موجب می شود تا هزینه های سخت افزاری دستگاه ضبط کننده افزایش نیابد .

در این قسمت باید به بررسی نکات منفی در مورد این مکانیزم بپردازیم :

  • عدم امکان استفاده به عنوان دزدگیر :  در این مکانیزم به دلیل اینکه محدودیت تشخیص وجود داشته است نمی توان به عنوان دزدگیر  از آن استفاده کرد . اگر هم برای این نوع کاربری از این مکانیزم استفاده شود میزان درصد خطا بالا خواهد رفت . در نهایت به شما توصیه می شود برای کاربری های که به این شکل هستند از سنسور های PIR استفاده کنید.
  • تشخیص حرکت فیزیکی شناسایی نمیشود :  این مکانیزم ( موشن دتکتور ) بر خلاف اسم آن تنها می تواند شناسایی تغییرات در تصویر را انجام دهد و قادر به تشخیص حرکت اجسام نیست و این امکان وجود دارد که این مکانیزم در محیط با تغییرات نوری نیز فعال گردد.

کاربرد های موشن دتکتور

در سیستم های مداربسته یکی از اصلی ترین و مهم ترین کاربرد این مکانیزم هوشمند سازی روند ضبط تصاویر می باشد.

شما می توانید از این مکانیزم هنگامی استفاده کنید و هنگامی که تصویر حرکتی ندارد ضبط را متوقف نمایید و فقط زمانی که در تصویر تغییراتی رخ می دهد ضبط تصاویر صورت بگیرد.

با استفاده نمودن از این مکانیزم  برای سیستم مداربسته میزان ظرفیت هارد دیسک و ضبط تصاویر مورد نیاز به شدت کم می شود  .