نوامبر 7, 2017

چگونه سوکت شبکه دوربین تحت شبکه را وصل نماییم ؟

چگونه سوکت شبکه دوربین تحت شبکه را وصل نماییم ؟

می توانیم در ابتدا بگوییم متصل کردن سوکت شبکه یکی ازبخش های اساسی نصب دوربین مدار بسته شبکه به شمار می رود. در ادامه این متن به نحوه ی متصل نمودن سوکت شبکه برای دوربین های مدار بسته شبکه خواهیم پرداخت.

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه

چه تجهیزاتی برای نصب کابل شبکه ضروری است ؟


کابل CAT5 یا CAT6 شبکه، سیم لخت کن یا کاتر، پرس شبکه، سوکت CAT5RJ-45 یا RJ-45CAT6
با توجه نمودن به نوع کابل سوکت شبکه انتخاب می شود.در اصل می توان گفت به منظور ارتباط با انتخاب نوع کابل شبکه حتما به وضعیت مکان نصب دوربین مدار بسته و همچنین  نوع کاربری کابل توجه نمایید . 


نحوه ی چگونگی مراحل کار 


۱ـ برای شروع ابتدا به اندازه حدودی 2/5 سانتی متر کابل شبکه را دقیقاً مثل شکل لخت نمایید . در این قسمت به منظور لخت نمودن کابل شما می خواهید توانست از سیم لخت کن یا کاتر استفاده نمایید.

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


 
۲ـ سیم های را که در کابل وجود دارند را دقیقاً باز  نمایید به صورتی که کاملاً باز شوند و در این قسمت آنان را با توجه نمودن به رنگشان زوج نمایید . (به صورت مثال در یک زوج کابل نارنجی و سفید نارنجی قرار گرفته می شود ).
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


۳ـ هم اکنون به نمونه اتصالی مدنظرتان(  کراس یا استریت) دقت کنید ، سپس به صورت صحیح  سیم ها را مرتب می نمایید . شما این امکان را خواهید داشت که برای هر یک کدام از نمونه های اتصال ها ترتیب رنگ سیم ها را در تصویر زیر مشاهده نمایید در اختیار بگیرید . همان گونه که مشاهده می نمایید در اتصال کراس یکی از سرهای کابل رنگ بندی مختلفی داشته است . شما می توانید با دنبال کردن ادامه این متن به  یادگیری کاربرد کابل های کراس بپردازید ، با ما همراه باشید.

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


 
 
4ـ با توجه نمودن به اتصال کابل ها بعد از مرتب نمودن رنگ ها ، سر سیم ها را بشکل دقیقاً صاف قیچی می نمایید البته به گونه ای که حدوداً 1/3 سانتی متر از سیم ها سخت باقی بماند . توجه نمایید که لخت بودن بیش از حد سیم ها موجب می گردد کابل به خوبی با سوکت اتصال برقرار نکند.

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


 
۵ـ بعد از اینکه سیم ها  را قیچی کردید آنها را به همان صورت به سوکت وارد کنید تا به تصویر زیر در بیاید. توجه نمایید که سیم ها باید حتماً مثل تصویری که در قسمت زیر مشاهده می نمایید تا انتهای سوکت به داخل رفته باشد . البته باید به چگونگی قرارگیری عایق آبی رنگ کابل هم دقت کرده باشید. عایق باید دقیقاً تا درون سوکت داخل باشد.
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


۶ـ هم اکنون در مرحله پایانی سوکت را مثل شکل به واسطه دستگاه پرس، آن را پرس نمایید . محکم دسته های پرس را فشار بدهید تا از متصل شدن صحیح سیم ها با سر سوکت اطمینان حاصل نمایید.
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


۷ـ از کابلی که شما داشته اید یک سر آن را می توان استفاده نمود.


در چه هنگامی می توانیم از کابل شبکه استریت یا کراس استفاده نماییم ؟


اگر که به اتصال دستگاهی به سوئیچ یا روتر نیاز داشته باشیم ، در این قسمت لازم است که از اتصال استریت استفاده نماییم . در ارتباط با  NVRهای POE که  سوکت های مختلفی را برای هر دوربین داشته اند هم باید از اتصال استریت استفاده نماییم.
دقت کنید اگر که به اتصال مستقیم دوربین مدار بسته تحت شبکه به کامپیوتر احتیاج باشد  لازم است از اتصال کراس استفاده نمایید. 
شرکت مهندسی داده پردازان پارسوا با در دست داشتن کادری مجرب و باتجربه آمادگی خود را برای نصب و اجرای پروژه های سیستم دوربین های مدار بسته تحت شبکه و همچنین نصب نمودن و راه اندازی سیستم های دزدگیر مکان های مختلف و سیستم های اعلام و اطفاء حریق در تمام مراکز کشور اعلام نمی نماید . شما می توانید به منظور داشتن اطلاعات بیشتر و جامع تر با قسمت  عملیات اجرایی و خدمات فنی تماس بگیرید. 


چگونه  تصویر DVR را بدون آی پی استاتیک منتقل نماییم ؟


اکثر کاربران دوربین های مدار بسته دوست دارند که از راه دور تصاویر دوربین های خود را و به واسطه اینترنت مشاهده نمایند . شما اگر قصد داشته باشید چنین کاری انجام بدهید  باید نیاز به یک اینترنت ( اینترنت پرسرعت یا حداقل با سرعت مناسب این کار) هم در مکانی که  دوربین مدار بسته نصب شده  و هم در مکانی که  قصد مشاهده نمودن آن را دارید. البته با توجه به نیاز و همچنین سفارشی که شما داشته اید شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی (ISP) این امکان وجود دارد که آی پی داینامیک یا استاتیک برای شما فراهم نمایند  اما  آی پی داینامیک را بصورت عمومی برای کاربری های عادی اینترنتی به شما ارائه می دهند.
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


بین آی پی داینامیک و استاتیک چه تفاوت های وجود دارد ؟


آی پی داینامیک (IP DYNAMIC): وقتی که IP که شما دارید داینامیک می باشد هر بار بعد از اینکه شما به اینترنت متصل شوید ISP به شما یک IP متفاوت خواهد داد.
آی پی استاتیک (IP STATIC): اگر که IP STATIC شرکت ISP  داشته باشید به شما یک آدرس IP معینی خواهد داد و در واقع همیشه این آدرس ثابت باقی می ماند.

اگر بخواهیم تصاویر را انتقال دهیم کدام نوع IP مناسب می باشد؟


اگر شما قصد انتقال دادن تصاویر را داشته باشید به یک آدرس ثابت در مکان نصب DVR یا NVR احتیاج دارید  تا به واسطه این آدرس بتوانید DVR یا NVR خود را در مکان اینترنت پیدا نماید. اگر شما بخواهید مثل این آدرس را داشته باشید این طبیعی است که استفاده کردن از IPS خیلی مناسب تر می باشد. اگر که آی پی استاتیک داشته باشید شما خواهید توانست  به راحتی این آدرس آی پی را وارد نموده و به دستگاه خود اتصال پیدا کنید البته در قسمت سوالی که مطرح می شود این است که چطور می توان دستگاه را اگر که آی پی داینامیک داشته باشد ، پیدا کرد؟
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


نحوه ی انتقال دادن تصویر بر روی آی پی داینامیک


اگر که شما آی پی داینامیکی دارید این مسئله بدین ترتیب پیچیده تر می شود زیرا شما خبر ندارید که چه هنگامی آدرس آی پی شما تغییر می کند . در این قسمت به منظور دنبال نمودن این تغییرات در آدرس آی پی ساختن یک سرویس داینامیک DSN یا DDNS  به عنوان آیده آل ترین روش می باشد. وبسایت DYNDNS.COM به عنوان یکی از سایت های خوب سرویس دهنده می باشد که باید بگوییم خوشبختانه رایگان نیز می باشد.
هنگامی که در DYNDNS.COM شما یک حساب ایجاد نموده اید این امکان را دارید که یک نام هاست ویژه دریافت نمایید به عنوان مثال mydvr,ddns,org دقیقا این نام مثل اسم یک وبسایت می باشد. شما بدین ترتیب این نام هاست را آی پی داینامیک کنونی خود پیوند خواهید داد .(در بخش نام نویسی آی پی کنونی شما اتوماتیک شناسایی خواهد شد ) در رابطه با حساب ddns شما پس از نام نویسی اطلاعاتی ، به شما به شما به واسطه سایت داده می شود. هم اکنون به بخش تنظیم روتر شما می رسیم . البته باید دقت کنید که مودم شما باید حتما DDNS را پشتیبانی نماید (اکثر مودم های امروزی این توانایی را در اختیار دارند ). اطلاعات DDNS را در بخش تنظیمات مودم خودتان وارد می نمایید . دسترسی پیدا کردن به قسمت DDNS در مودم های متفاوت در واقع  مختلف می باشد بعد از وارد نمودن نام کاربری، پسورد و مابقی داده های لازم ، هم اکنون حساب مودم شما خواهد توانست که هر دفعه آی پی داینامیک شما تغییر یابند مکان داده آدرس آن را پیدا نماید و در اصل شما حتی بدون اینکه به آی پی استاتیک احتیاجی داشته باشید امکان منتقل نمودن تصویر را دریافت نمایید.
 

سوکت شبکه دوربین تحت شبکه


این روش چه ضعف هایی و  چه نقطه قوتی دارد ؟ 


نیاز نداشتن به آی پی استاتیک و همچنین کاهش پیدا کردن هزینه ها شما در واقع به عنوان بزرگترین نقطه اصلی قوت این روش به شمار می رود در صورتی که باید دقت نمایید که این روش  پایداری کم تری به نسبت دریافت آی پی استاتیک داشته است  و  دارای پیچیدگی و همچنین دردسر زیادتری است. تلاش کنید این کار را فقط در صورتی به انجام برسانید که برای شما دریافت نمودن آی پی استاتیک مقدور نباشد . DVR هایی که توانایی این را دارند که بدون IP استاتیک تصاویر را منتقل نمایند کاملاً از کارکرد مشابهی استفاده می نمایند . سرویس DDNS را اغلب شرکت های تولید کننده دستگاه دی وی آر DVR برای دستگاه های خود در نظر گرفته اند که بدین واسطه بدون نیاز داشتن  به IP استاتیک  شما خواهید توانست  انتقال تصویر را بر روی DVR در اختیار داشته باشید.