نوامبر 1, 2017

Bitrate در دوربین های مدار بسته

Bitrate در دوربین های مدار بسته

Bitrate در دوربین های مدار بسته | یکی دیگر از مشخصه های اطلاعاتی که در دوربین مدار بسته و همچنین تجهیزات ضبط کننده مثل NVR یا DVR وجود دارد و قصد معرفی آن را به شما عزیزان داریم مشخصه  Bitrateمی باشد و همچنین در ادامه این پست در مورد اهمیت و مفهوم این مشخصه مطالبی را بیان کرده ایم .

Bitrate به چه معناست؟

زمانی که یک تصویر به شکل دیجیتالی می شود ، مشخصه های دارد که آن ها نیز دیجیتالی می گردند. در انتقال و همچنین انالیز اطلاعات دیجیتالی از مشخصه Bitrate استفاده می گردد.

این مشخصه (Bitrate) با کیفیت تصویر رابطه مستقیمی داشته است و همچنین می توانیم بگوییم که میزان این مشخصه در یک تصویر در رابطه با مقدار حجم اطلاعات آن نیز معین می گردد .

البته نباید از این نکته غافل شد که در روش های فشرده سازی پیشرفته مانند H.264  تلاش شده است که بدون اینکه از کیفیت کم شود مقدار اندازه و Bitratee تصویر نیز کاهش داده شود.

اما باید بدانید اگر فشرده سازی یکسان بین دو تصویر انجام گردد آن تصویری که میزان Bitratee بیشتری داشته است احتمالا داری کیفیت زیادتری است .

 اهمیت زیاد Bitrate در تجهیزات مداربسته به چه دلیل است ؟

نکته ی مهمی که شاید بارها آن را در مورد سیستم های مدار بسته شنیده باشیم میزان وضوح و همچنین کیفیت نوری تصاویر است که در بیشتر سیستم های مداربسته مورد اهمیت واقع شده است.

این گونه مشخصه ها در اصل تعیین کننده مقدار کیفیت تصویر تولید شده هستند.

زمانی که یک تصویر تولید می شود که کیفیت بالایی دارد باید به واسطه یک پزدازشگر پر قدرت در دوربین شبکه با دستگاه ضبط کننده DVRR یا NVRR آنالیز و فشرده سازی شود و در نهایت ضبط و پخش آن صورت بگیرد .

قدرت آنالیز تصویری در دوربین های مداربسته به میزان Bitrate تجهیزات مداربسته دیجیتال مثل دستگاه DVR یا NVR ، دوربین تحت شبکه بستگی داشته است .

اگر شما در دوربین تصویری را ایجاد کنید که بالاترین کیفیت را داشته باشد فقط در صورتی می توانید بخوبی از تصویر استفاده کنید که تجهیزاتی را که استفاده کرده اید توانایی آنالیز آن تصویرها را داشته باشند .

میزان Bitrate در دوربین مدار بسته چه تاثیری می تواند داشته باشد ؟

کم بودن بیت ریت در صورتی که از یک تجهیزات مداربسته با Bitrate پایین استفاده شود ، باید توسط یکی از روش های زیر جبران شود :

کاهش  وضوح تصویر یکی از ساده ترین راه های جبران سازی کم کردن میزان روزلوشن تصویر است . شیوه ی این روش به گونه ای است تصویر با وضوح کمتری از وضوح واقعی آنالیز و ضبط می شود.  Bitrate در دوربین های مدار بسته

کاهش فریم تصویر:  یکی دیگر از روش های کاهش Bitrate  کم کردن تعداد فریم های تصویر می باشد

فشرده سازی بیش از حد:  این روش کمتر استفاده می شود زیرا کیفیت تصویر بصورت جدی در این روش کم می شود و بر ظرفیت تاثیر کمتری داشته است . این روش را زمانی می توان استفاده کرد که تولید کننده بخواهد تجهیزات با Bitratee کم را با وضوح بالاتری عرضه نماید.

بین تعداد فریم و وضوح تصویر یک رابطه متعادل مانند ترازو وجود داشته است . دوربین های تحت شبکه ای بسیاری که رزولوشنی تصویری بیشتر از 3 مگاپیکسلی را داشته اند می توانند در خروجی فریمی کمتر از 25 داشته باشند . در میزان بیت ریث ثابت هر چقدر میزان وضوح زیادتر باشد تعداد فریم پایین است و دقیقا برعکس آن نیز برقرار است.

چرا تولید تجهیزات با Bitrate بالاتری صورت نمی گیرد ؟

اگر میزان Bitrate بالا رود یعنی آنالیز تصویری نیز بالاتر خواهد رفت و این موضوع حاکی از بالا رفتن شدید قدرت سخت افزاری دستگاه خواهد بود .  پس در نهایت می توانیم بگوییم هر چقد از Bitrate زیادتری استفاده شود هزینه تجهیزات مداربسته ای نیز بیشتر خواهد شد . می توان گفت به صورت تقریبی با بالا رفتن Bitrate به 2 برابر ، بر روی قیمت تجهیزات 4 برابر تاثیر پذیر است . Bitrate در دوربین های مدار بسته

خیلی از افرادی که برای خرید دوربین مداربسته مراجعه می کنند عموما مفهوم Bitrate و قدرت آنالیز را نمی شناسند پس نمی توانند بین قیمت تجهیزات تفاوت ها تشخیص دهند .  گاهی هم وارد کنندگان زیادی دیده شده است که به دلیل عدم آگاهی از این مشخصات تجهیزاتی اقدام به وارد کردن تجهیزاتی می کنند که قیمتی پایین تری داشته باشد .Bitrate در دوربین های مدار بسته

 مثال های  از Bitrate   که چه تاثیراتی بر روی تجهیزات مداربسته شبکه داشته است :

در کاتالوگ یک دستگاه NVR 32 کانال در بخش ,Encoding قدرت انکودینگ دستگاه به شیوه ی زیر بیان شده است :

240fps@1080p, 480fps@720p, 960fps@D1p

این عبارت به این معنی است که این دستگاه نهایتا می تواند ضبط را تا 240 فریم در ثانیه با کیفیت 1080 داشته باشد ( 2p مگاپیکسل ) و اگر که دوست داشته باشید با این کیفیت 32 کانال دستگاه را ضبط نمایید برای هر دوربین تعداد فریم ضبط 7 فریم در ثانیه می باشد که اصلا این موضوع مناسب نخواهد بود و در نهایت باید با کیفیت پایین تری دوربین ها را ضبط نمود .Bitrate در دوربین های مدار بسته