نوامبر 1, 2017

Dual Stream به چه معناست؟

Dual Stream به چه معناست ؟

Dual Stream به چه معناست؟ | در دوربین های مداربسته مفهوم Dual Stream  یکی از مفاهیم مهمی است که معمولا نادیده گرفته می شود . ما در ادامه این پست قصد داریم شما را با مفهوم عمومی Streaming و سیستم های dual streamآشنا کنیم . اگر شما هم قصد دارید در این رابطه اطلاعاتی کسب کنید با ما همراه باشید.

Dual Stream  در دوربین مداربسته به چه معناست ؟

 اگر بخواهیم از نظر لغوی به معنی این کلمه بپردازیم باید بگوییم که در اصل به معنی رودخانه یا جریان آب است .

گاه دیده شده است که در جریان تصویر از این اصطلاح استفاده می شود . در واقع Dual Stream معنی استفاده از دو مسیر مختلف را در تصویر داشته است که هر کدام خصوصیاتی دارند که مختص خود می باشد .

هنگامی که در دوربین تحت شبکه یا دستگاه DVR تصویری ساخته می گردد باید از  آن در تجهیزات مختلفی استفاده کرد .

این امکان وجود دارد که شما از تصویر را به صورت کلاینت  در محل های مختلف ببنید یا تصویر را ضبط نمایید . اگر تعداد کلاینت که به دوربین یا دستگاه ضبط کننده متصل می شوند تا تصاویر متفاوتی را در تلفن همراه یا کامپیوتر ببیند ، زیاد باشند موجب می شودد مشکل ایجاد گردد .Dual Stream به چه معناست؟

اگر دستگاه قصد داشته باشد که چند تصویر یا Stream را به حداکثر کیفیت برای همه کلاینت ها ارسال کند باید دارای قدرت پردازش بالایی باشد که این موضوع تولید را غیر    اقتصادی می کند زیرا هزینه دستگاه بالا خواهد رفت .

در اینجا باید بدانیم که راه حل در تولید دو Stream متفاوت تصویر می باشد.  یکی برای پخش کردن کلاینت های که با حجم پایین تر و کیفیت کم تری تولید می گردد و دیگر برای پخش زنده که به بالاترین کیفیت و وضوح تولید می شود .Dual Stream به چه معناست؟

در کجا می توانیم از Sub Stream  استفاده کنیم ؟

هر موقع که شما تلاش می کنید تا به واسطه یک دستگاه دیگر به غیر از دستگاه ضبط کننده به تصاویر دوربین ها متصل شوید در اصل شما به شکل   Sub Streamاقدام به مشاهده تصاویر می کنید . این موضوع در مورد مشاهده تصویر به واسطه کامپیوتر متصل شده به دستگاه اصلی و دیدن تصویر بروی موبایل نیز صدق می کند .

نباید از این نکته غافل شد که کیفیت تصویر با کیفیت تصویر اصلی دستگاه و یا در انتقال تصویر متفاوت می باشد و عموما شامل کیفیت کم تری می باشد . البته فراموش نکنید که نرخ فریم و وضوح در  Substream به شکل جدا گانه ی قابل تنظیم می باشد .

در کلاینت ها در صورتی که به کیفیت بالاتری نیاز داشته باشیم باید چه کنیم؟

برای substream به وسیله تجهیزات مناسبی که توسط این کار طراحی شده است ، کیفیت بالاتری ایجاد می شود و می توان برای کاربری های تخصصی از یک استریم اضافه بجز Main Stream استفاده کرد (تجهیزات Triple Stream ).

متاسفانه به دلیل اینکه طراحان سیستم های مداربسته  و وارد کنندگان در ایران اطلاعاتشان در این باره کم است ، به سختی می توان این تجهیزات را در ایران تهیه کرد و اکثر تجهیزات با ویژگی های که پیش تر برایتان بیان کردیم قابل دسترس می باشد .